További Hardver cikkek
Kedden magyar idő szerint este hat órakor elkezdődött a 2008-as Macworld Expo is, a számítástechnikai világ egyik legizgalmasabb eseménye, amiről élőben közvetített az Engadget, a Bigyóblog és a Beszéljukmac is. A rendezvény súlyára jellemző, hogy a CES alatt az Engadget készített egy összeállítást a három legpörgősebb témából. Ebből az egyik a kiállításon bemutatott lézertévé volt, a másik kettő viszont a Macworldel kapcsolatos pletykákkal foglalkozott: még a CES-en is az Apple-lel volt elfoglalva a szakma.
Tények
Ma viszont vége a pletykáknak, mert minden kiderült: bemutatták az új Apple TV-t, néhány új szolgáltatást, és a világ legvékonyabb laptopját, a MacBook Airt.
A rendezvény szokás szerint az impozáns számok felsorolásával kezdődött. Steve Jobs elmondta, hogy a Leopardból eddig ötmilliót adtak el, a felhasználók húsz százaléka már áttért az új operációs rendszerre, ezzel a legújabb lett minden idők legkeresettebb Mac OS X-e. Hasonlóan jól sikerült az iPhone startja, kétszáz nappal a megjelenése után már négymillió darabnál tart az Apple telefonja, ezzel messze túlszárnyalt minden várakozást. Ahogy Jobs mondta: a készülék első 90 napjában jobban fogyott, mint a Palm, a Motorola és a Nokia együttesen. Az első negyedévben a készülék 19 százalékos részesedést ért el az amerikai piacon az okostelefonok kategóriájában, míg a Palmnak 9,8 százalék jutott, a Nokiának meg 7 százalék.
Jól ment a társaság online zeneboltjának, az iTunesnak is, karácsony napján húszmillió dalt adtak el. Az viszont nem derült ki, hogy miként fogytak a Macintoshok, ami vagy azt jelenti, hogy nem kiugróan jól, vagy a változást jelzik: az Apple az utóbbi időkben inkább a szórakoztatóelektronikára és nem a számítógép-építésre koncentrál.
Az adatok után jöttek az újdonságok: bemutatták a Time Capsule nevű kütyüt, ami egy wireless háttértároló a Time Machine nevű backup-alkalmazáshoz. Nagy szükség volt a készülékre, mert eddig csak a gépre kötött merevlemezekkel működött a szolgáltatás (ezt az egyik legnagyobb hibájának róttuk fel tesztünkben), mostantól viszont nem kell kábelekkel bénázni, ami főleg a hordozható gépeknek jön jól. Két verzióban lesz kapható a Time Capsule, az ötszáz gigabájtos verzió 300 dollárba, az egy terabájtos 500 dollárba kerül majd.
Fejleszthető iPhone
Februárban kiadják az iPhone SDK-t is, innentől kezdve jóval többen fejleszthetnek majd az Apple telefonjára. Bemutattak egy rakás új szolgáltatást az iPod Touchoz is, lesznek új nyelvi opciók, lesz Mail, időjárásjelentés, de a fejlesztésért 20 dollárt kell fizetniük a tulajdonosoknak.
Jobs bejelentette az iTunes újdonságait is: mostantól filmeket is lehet kölcsönözni az online boltból az Egyesült Államokban, az Apple lényegében az összes nagyobb stúdióval leszerződött. A régebbi filmeket három dollárért, az újabbakat négyért lehet majd kikölcsönözni. A tervek szerint az év hátralévő részében a világ többi pontjára is kiterjesztik a szolgáltatást, persze csak azokra az országokra, melyekben működik az iTunes (Magyarország nem ilyen).
Bemutatták a korlátozott képességei miatt nem különösebben sikeres Apple TV új verzióját is, amin keresztül az öt dollárért kölcsönözhető, nagyfelbontású filmeket is meg lehet majd nézni. Nagy újítást jelent, hogy mostantól számítógépre sem lesz szükség, közvetlenül az Apple TV-re tölthetjük le a tartalmakat, így egyszer sem kell felállni a kanapéból, a tévé előtt ülve válogathatunk az Apple online tartalmai között. Kiderült az is, hogy az Apple TV 2 nem egy új készülék, hanem egy szoftverfrissítés, ami két héten belül letölthető. Ezzel párhuzamosan 299 dollárról 229 dollárra csökkentik az átjátszó árát
Új Mac
Az igazi izgalmat azonban az új Apple-laptop, a MacBook Air okozta. Steve Jobs a világ legvékonyabb hordozható gépeként jelentette be, az összehasonlítási alapot a Sony TZ-sorozata adta. Az a laptop kétcentis a legvékonyabb pontján, és három centis a legvastagabb részen, míg a MacBook Air vastagsága négy milliméter és két centiméter között mozog. A gép 1,4 kilós, a kijelzője meg 13 colos, ami lehet előny, de hátrány is: sokan egy igazán kicsi, 10-12 colos gépben reménykedtek. A laptop viszont tényleg elképesztően vékony, Steve Jobs egy borítékból húzta elő az alapból 1,6 gigahertzes Core 2 Duo processzorral és 80 gigabájtos merevlemezzel érkező gépet, amihez 64 gigabájtos, memória alapú háttértároló is rendelhető, jelentős, ezer dolláros felárért.
A gép trackpadje is újdonság, ugyanúgy használható, mint az iPhone kijelzője, két ujj eltávolításával például kinagyíthatjuk a képeket. A MacBook Airben nincs optikai meghajtó, két gigabájt memóriával érkezik, akkumulátora meg öt órán keresztül bírja az Apple szerint. A laptop 1800 dollárért lesz megvásárolható, a hazai ár várhatóan 400 ezer forint fölött lesz.