További Hardver cikkek
Az Optware Holographic Versatile Disc (HVD) lemez felépítése. |
Holografikus adatoldalak átlátszó forgó lemezre rögzítéséről már korábbi beszámolók is szóltak, de az ilyen lemezek nem felelnek meg a konvencionális optikai lemezek céljára, mert az olvasófejet vezérlő szervóinformáció nélkül, úgy tűnik, kereskedelmileg nem hasznosíthatóak. Ezzel szemben az Optware a kollineáris hologramokat egy a megszokott optikai lemezek felépítését követő, visszaverő réteggel rendelkező (szervóinformációval elátott), azaz előre formázott holografikus lemezt tervezett.
Az ilyen lemezekről korábban azt tartották, hogy nem megfelelőek, mert az előreformázott "címgödröcskék" (Pitek) az írás-olvasás során a fény szóródása miatt zajt generálnak, lerontva a jel minőségét. Az Optware egy a hologramokat rögzítő és fényvisszaverő rétegek közötti úgynevezett "dikroikus" tükörréteg alkalmazásával oldotta meg ezt a problémát. Ez a dikroikus tükörréteg megakadályozza a címgödröcskék okozta fényszóródást (diffrakciót), ideális rögzítést téve lehetővé.
Az Optware bemutatója abban az értelemben korszakalkotó, hogy bebizonyította az optikai lemeztechnológia és a holografikus rögzítési technológia sikeres egyesítését.
A Holographic Versatile Disc (HVD) amire a digitális mozit rögzítették (balra). A lemez átmérője 12 cm, megegyezik a cd és dvd-vel. |
Az Optware holografikus rögzítési technológiája az adatokat a lézerfény interferencia-csíkjainak formájában rögzíti a lemezen. Ezen a módon a jelenlegi dvd-vel azonos méretű lemezre egy terabájt adatmennyiség (az egyrétegű dvd kapacitásának 200-szorosa) tárolható, és egy gigabájt per másodperc adatátvitelei sebességgel kezelhető (a dvd sebességének 40-szerese).
|