Olcsó licenc
Kína a saját nagyfelbontású rendszerre átállással csak előnyöket élvezne, idézte a heise.de híroldal Douglas A. McIntyre-t, az On2 elnökét, aki szerint sokkal előnyösebb a VP5 és VP6 kodekek használata az MPEG-2 vagy a készülő H.264 szabvány helyett. "Csakis a költségekről illetve a nagyobb tömörítésről van szó" - jelentette ki McIntyre.
A menedzser szerint az On2 megegyezett a kínai illetékesekkel, hogy EVD-lejátszóként 2 dollárért rendelkezésre bocsátják a kodekeket, az EVD formátumú lemezek után azonban nem követelnek jogdíjat.
Hollywood még nem döntött
"Ha abból indulunk ki, hogy százezernyi lemezt adhatnak el majd, a licencdíjak törlése komoly előnyt jelent" - tette hozzá McIntyre. Az viszont még korántsem biztos, hogy az EVD-specifikációk bármilyen támogatást kapnak a hollywoodi filmstúdióktól. Michelle Abraham, az In-Stat piackutató cég vezető elemzője szerint Hollywood még nem döntött a nagyfelbontású DVD-tartalmak ilyen felszabadításáról.
Szakítanak a szabvánnyal
A kínai kezdeményezés a különböző iparági szövetségek, például a DVD-Forum és a Blue-ray Group számára komoly támadást jelent, hiszen ezek között éppen arról megy a vita, hogy ki határozhatja meg a nagyfelbontású optikai tárolók egész világra kötelező szabványait.
Az EVD-specifikációk egyik bizonytalan részét a DVD-licencdíjak jelentik. Ha az EVD-készülékek a létező DVD-lemezeket is kezelni szeretnék, a kínai gyártók nem mentesülnének a DVD-szabvány szerinti díjak megfizetése alól.
A kínai elektronikaikészülék-gyártók a pekingi Nép Csarnokában tartott kiállításon mutatták be első EVD-lemezeiket és lejátszóikat. A kiállítást több minisztérium összefogásával rendezték meg.
Nem kell kék lézer
Az új eljárás bemutatásakor az amerikai LSI Logic bejelentette, hogy jelenleg egyedüli félvezetőgyártóként képes a nagyfelbontású EVD-technológia kiszolgálására. Az LSI Logic ezen kívül kódoló és dekódoló eljárásokat fejleszt, amelyek a saját DoMiNo médiaprocesszora architektúráján alapulnak. A kínai EVD-rendszer nagy felbontás mellett úgy képes egy lemezen rögzíteni egy kétórás filmet, hogy a lejátszáshoz nincs szükség a konkurens gyártók által fejlesztett, kék tartományban dolgozó lézerre.
Az új formátum terve 1999-ben született, fejlesztésén a Coding Technologies mellett a kínai állami intézetek és a kiemelt vállalatnak számító Beijing E-world Technology dolgoztak. A fejlesztőcsoport saját adatai szerint 25 szabadalmi beadványt nyújtott már be, és ezek közül hétre már pozitív választ kaptak. A kínai fejlesztők rövidesen további 40 szabadalmat terveznek benyújtani.