További Hardver cikkek
A jeltovábbításra legtöbbször egyszerű víz alatti mikrofonokat, úgynevezett hidrofonokat vesznek igénybe. "A hidrofonok hátránya, hogy a jel óhatatlanul minden irányba szóródik" - mondta a New Scientistnek Geoff Edelmann, a San Diego-i Scripps Institute of Oceanography munkatársa.
Víz alatt nehéz kommunikálni
A Kurszkhoz hasonló, Oscar osztályú tengeralattjáró kommunikációs terme |
A nagyobb távolságokon való kommunikációhoz a tengeralattjáróknak fel kell emelkedniük, vagy úszó antennát kell felbocsátaniuk. Ez viszont a titkos bevetéseken aligha lehetséges - hangsúlyozza Jeff Simmen, az airlingtoni tengerészeti kutatóközpont akusztikai adatátviteli szakértője.
Sikeres a teszt
Az akusztikus, időben késleltetett visszatérő jelek segítségével ez a probléma megoldhatónak látszik. Az olasz partoknál végzett első tesztek sikerrel jártak. Ennek során a parttól tíz kilométerre vételi állomásként egy 80 méteres kötelet bocsátottak alá, rajta 32 hidrofonnal.
A kötél felső végére egy bóját, az alsóra egy horgonyként funkcionáló betontömböt rögzítettek. A tesztüzenet (egy 'ping') egy partközeli hidrofonból érkezett, mely egy tengeralattjárót szimulált. A ping számos interferencia kíséretében elérte a célt, és a jelet a tengerben rögzített 32 hidrofon mindegyike felvette.
A rögzített adatokat feldolgozták, és visszaküldték a feladónak. Mivel a jelek a visszafelé is ugyanazt az utat járják be, a környezet is ugyanolyan hatással van rájuk. Edelmann ezt az effektust használta ki, és úgy változtatta meg a felvett jeleket, hogy adatátviteli kapcsolat jöhessen létre.
Egy egyszerű késleltetett jelből az eredeti pinget rekonstruálták, és digitális "1"-ként definiálták. Az inverz jelből lett a "0". Ez a rendszer jelenleg másodpercenként 1 kilobites adatátvitelre képes.
Lehallgathatatlan az üzenet
Ezzel első alkalommal sikerült kiépíteni a parti adó és egy meghatározott vevőkészülék közti egyszeri alkalomra szóló kapcsolatot. A jelet csakis a fogadó tudja értelmezni, a tenger minden más pontján az átvitt adatok csak értelmezhetetlen töredékek formájában jelennek meg - mondta Geoff Edelmann.
Ez az átviteli forma teljesen ellentétes a jelenlegi kommunikációs utakkal, hiszen út közben a jeleket nem lehet felfogni. Ezzel sikerült megteremteni a víz alatti modem kifejlesztésének alapjait.