Konferencia a térfigyelő kamerákról
Olyan árat fizetünk, amely megéri a biztonság növekedését? -tette fel a kérdést a volt adatvédelmi biztos utalva arra, hogy az ország egyre több pontján építenek ki térfigyelő rendszereket biztonsági okokra hivatkozva.
A volt ombudsman egy e témában rendezett konferencián úgy ítélte meg: "megszűnik az individualitás, ha mindenhol megfigyelnek bennünket csak azért, mert néha elvisznek egy-egy személyautót".
Hozzátette: bár a közterületeken, vagy ügyfélterekben elhelyezett képrögzítő eszközök nem működnek eredménytelenül, hisz sok esetben segítenek bűnözők felkutatásában, könnyen kijátszhatók, ezért egyáltalán nem hatékonyak.
Földes Ádám adatvédelmi programvezető rámutatott: az emberek kiszolgáltatott helyzetben vannak, ezért nem vehetik természetesnek, hogy megfigyelik őket.
A szakember nehezményezte, hogy Magyarországon egyetlen, térfigyelő kamerákra vonatkozó konkrét vizsgálat, hatástanulmány sem áll rendelkezésre, és mindig, amikor valaki a rendőrségtől ilyet kér, kizárólag arról kap adatokat, hogy ezen eszközök adott idő alatt hány bűncselekmény felderítéséhez járultak hozzá.
Szabó Máté, az Eötvös Károly Intézet adatvédelmi szakértője arról szólt, hogy a rendőrségi és az önkormányzati térfigyelők mellett egyre több magánember és vállalkozás működtet kamerákat. Az utóbbiak közül azonban sokan azt hiszik, az üzleti érdek ugyanazon a szinten van, mint a másik ember alkotmányos joga.
Székely Iván, a Budapesti Műszaki és Gazdasági Egyetem docense felvetette: értelmes párbeszédre lenne szükség a kamerákat pártolók és ellenzők között annak érdekében, hogy a jelenleginél részletesebben kidolgozhassák a térfigyelő kamerák használatának hazai szabályait.ű