Tesztoszteronnal az Alzheimer ellen
Amerikai kutatók úgy vélik, hogy a tesztoszteron képes meggátolni az Alzheimer-kór kialakulását.
Ezt egérkísérletek alapján jelentették ki a dél-kaliforniai egyetem munkatársai, akik tanulmányukat a Journal of Neuroscience című szaklapban tették közzé.
A férfiak szervezete a tesztoszteront a mellékvesékből termeli, míg a nők szervezete a petefészekben termel minimális mennyiséget belőle. A tesztoszteron a legfontosabb férfi szexuális hormon, amelynek jelentős szerepe van a férfiak egészséges, erőteljes fizikumának a kialakulásában.
Az egerek nem termeltek ebből a hormonból, mert a hímeknél eltávolították a heréket, és amikor a genetikai kísérletek nyomán az Alzheimer-kór szimptómáit mutatták, kaptak a tesztoszteronból, amely megszüntette az elváltozásokat.
A férfi hormont nélkülöző rágcsálóknak az agyában nagy mennyiségű fehérjét találtak, a protein igen jelentős szerepet játszik a demencia betegség kialakulásában. A beta-amiloid fehérje lerakódik az agyban, gátolja az idegsejtek működését, és tipikus demencia-jelenséget idéz elő. Azoknál az állatoknál, amelyek kaptak tesztoszteront, egyáltalán nem voltak jelentősek ezek a szindrómák.
A kutatások már korábban is mutattak összefüggést az időskori alacsony tesztoszteronszint és a jelentős Alzheimer-kockázat között - olvasható az amerikai szaklapban, amely szerint a következő lépés az, hogy idős férfiaknál megvizsgálják egy ilyen terápia hosszú távú hatásait.