Börtönnel büntetnék a virtuális gyilkosságot
Németországban bizonyos konzervatív és ultrakonzervatív erők úgy bánnak saját országuk játékfejlesztőivel, mintha aljas bűnözök lennének, és egy törvényjavaslat már börtönnel fenyegeti azokat, akik embereket ölnek egy számítógépes játékban.
A játékfejlesztőkkel szemben ellenséges érzésekre Tim Partlett, a Far Cry és a Cryis lövöldözős játékokat fejlesztő Crytek vezető fejlesztője hívta fel a figyelmet minap egy fórumhozzászólásában.
Partlett többek között csak most merte elmesélni, hogy 2004-ben, amikor egy elbocsátott alkalmazottjuk bosszúból illegális szoftverbirtoklás miatt feljelentette őket, a szokásos rendőrségi eljárás helyett a frankfurti stúdiójukba géppuskás kommandósok törtek be, berúgták az ajtót, kirángatták a zuhany alól az egyik alkalmazottat, és egy puskát a fejének szegezve a földre terítették. A rendőrségi akció keretében igazi hajtóvadászatot rendeztek azok ellen is, akik még nem voltak aznap munkában, sőt, közúti blokádokkal akadályozták meg, hogy a Crytek alkalmazottai elmenekülhessenek.
Az illegális szoftverbirtoklásnak semmi köze sem volt az akció szigorához: Dr. Edmund Stoiber tartományi miniszterelnök szerint azért volt erre szükség, mert a cég "gyilkolószimulátorokat" fejleszt.
Partlett többek között még arról is mesélt hozzászólásában, hogy a játékfejlesztőket az egész országban megvetik: már nem is meri bevallani, hogy mi a konkrét munkája, mert többnyire lenézés és undor a jutalma.
Hogy a Crytec fejlesztőjének borúlátása nem légből kapott, azt jelzi, hogy Németországban egy új törvényjavaslatban egyéves börtönbüntetéssel fenyegetik azokat, akik "emberi vagy, embernek látszó karaktereket" ölnek számítógépes játékokban. Ráadásul ez már nem csak az árusításra vonatkozna, hanem még a játékosok ellen is a törvény teljes szigorával járnának el a jövő évben parlament elé kerülő javaslat szerint.