Meghosszabbítja az életet a Nobel-díj
A Nobel-díj meghosszabbítja az életet, de nem az örökkévalóig, hanem csupán 1,4 évvel.
Ez az időelőny nem minden Nobel-díjtalan emberhez képest áll, hanem csupán azokhoz viszonyítva, akik úgy nem kapták meg az elismerést, hogy jelölték rá őket. Ebből persze az is következhet, hogy a Nobel-díj meg nem kapása 1,4 évvel rövidíti az életet - jelölés esetén, és a nyertesekhez képest. A hosszabb élet oka a kutatók szerint nem a pénzdíj, hanem az, hogy a díj jelentősen emeli a tudósok társadalmi státuszát.
Mindez egyelőre csak a fizikai és kémiai Nobelekre áll.
A tudományos elismerés élethosszító felismerése brit tudósoknak köszönhető, a Warwick Egyetem egy jelenlegi és egy volt közgazdászának. Andrew Oswald és Matthew Rablen 524 férfi élethosszát vizsgálta meg, 135 Nobel-díjasét és 389 jelöltét. Valamennyien 1901 és 1950 között voltak versenyben az elismerésért. (Frissebb évjáratokat azért nem lehetett vizsgálgatni, mert a jelöltek kilétét ötven évre titkosítják, nőket pedig azért nem vontak be, mert nem akarták, hogy a nemek közötti természetes élettartam-eltérés torzítson.)
A végeredmény: az 524 tudós átlagéletkora 76 év volt. Szétbontva nyertesekre és csupán jelöltekre: 77,2 és 75,8 életév az eredmény. Az eltérés amúgy még nagyobb - két teljes év -, ha a nyertes és a vesztes egyazon ország szülötte.
A brit kutatók azt is megvizsgálták, hogy élethosszító-e a díjjal járó tetemes pénz, valamint az, ha valakit többször jelölnek. Úgy találták, hogy nem, csakis a Nobel-díj számít.