Alkoholista mamák magzatait koleszterinnel védik
Koleszterin adagolásával megelőzhető, hogy az alkoholista kismamák magzatai károsodásokat szenvedjenek - vélik az észak-karolinai Duke Egyetem kutatói.
A felfedezés lényege, hogy koleszterinpótlóval megakadályozható, hogy az alkoholista anyukák magzatainál fejlődési rendellenességek forduljanak elő.
Eddig zebrahalakon vizsgálták a módszert, mert ezeknek a tudományos kutatások során gyakran alkalmazott halaknak ugyanolyan proteinek kontrollálják a korai fejlődését, mint az emberekének. E proteinek egyike (SHH) kulcsszerepet játszik az idegrendszer, a fej, az arc, szív és a végtagok kialakulásában - főleg ezeket a részeket érinti a magzatkori alkoholos szindróma -, de csak akkor aktivizálódik, ha koleszterinnel létesít kötést, az alkohol viszont csökkenti a koleszterinszintet.
Miután a kutatócsoport alkohol hatásának tette ki a zebrahal-embriókat, és megállapította, hogy az SHH protein ugyan normális mennyiségben van jelen, de az általa ellenőrzött gének kifejeződése elmarad a normálistól, ami az emberi magzat esetében az alkohol-szindrómához vezet. Azokban az esetekben azonban, amikor a kutatók az alkohol előtt koleszterint adagoltak az embriónak, nem jelentkeztek veleszületett rendellenességek.