Változást okoz az agyban a dohányzás
A nikotinfüggőséget azok a változások okozzák, amelyeket a dohányzás idéz elő az agyban, és amelyek hasonlóak ahhoz, mint amilyenek a kokaint, heroint, vagy egyéb, függőséget okozó drogokat fogyasztók agyában keletkeznek - állapították meg amerikai kutatók állatkísérletek alapján.
Hasonló eredményre jutottak orvosok dohányzók és nem dohányzók agyának boncolásakor is, azt tapasztalva, hogy a változások maradandóak, és még akkor is észlelhetőek, ha az érintett már évekkel korábban leszokott a dohányzásról - állítja Bruce Hope, az amerikai Szenvedélybetegségek Országos Intézete (NIDA) egyik kutatócsoportjának vezetője.
A csoport vizsgálatai során annak a két enzimnek a mennyiségét mérte, amelyek jelentős szerepet játszanak abban, hogy az agyi neuronok értelmezni tudják a különböző kémiai anyagok, köztük a boldogságérzésért felelős vegyület, a dopamin által kibocsátott jelzéseket. A dohányosok, illetve az egykori dohányzók agyi neuronjaiban e két vegyület a normálisnál jóval nagyobb mennyiségben volt jelen - írta a Journal of Neuroscience című folyóirat a kutatócsoport vezetőjét idézve.
Bruce Hope szerint a vizsgálat eredménye megerősíti azt a korábbi állatkísérletek során megfogalmazott tételt is, miszerint a nikotin ugyanolyan enzimszint-módosulást okoz az agyban, mint a kokain és a heroin. Ez a változás hosszú időn át visszafordíthatatlan, és megalapozza az egyén nikotinfüggőségét.