További Jog cikkek
A bíróság a CNET és az online média más szereplőinek kérésére hozta nyilvánosságra azokat az iratokat, amelyek részletesen tárgyalják az Apple ügyvédei és a nyomozó hatóságok közötti, április 20-i találkozón elhangzottakat. Nyilvánossá váltak a nyomozási eljárás egyes elemei, a bizonyítékok utáni kutatás folyamata is, és több gyanús, illetve nehezen igazolható intézkedésre is fény derült.
A találkozón George Riley, az Apple egyik ügyvédje azt mondta a hatóságoknak, hogy az, hogy a Gizmondo felfedte az eszközt a nyilvánosság előtt, óriási kárt okozott a vállalatnak. "Azok az emberek, akik egyébként a forgalomban lévő készülékek egyikét vásároltak volna meg, most a következő generáció piacra dobására várnak, ami nagyon káros hatással van az eladásokra és a bevételekre" - mondta Riley. Steve Jobs, az Apple vezérigazgatója személyesen lépett kapcsolatba Brian Lammal, a Gizmondo főszerkesztőjével, hogy a prototípus visszaszolgáltatására kérje, még aznap, amikor az első cikk megjelent a portálon, április 19-én, Lam azonban megtagadta ezt. A főszerkesztő azt mondta, csak akkor teljesíti a kérést, ha a vállalat hivatalos közleményben ismeri el, hogy az eszköz tényleg az övék.
Büszkeség és balítélet
"E pillanatban nincs mit veszítenünk. Az Apple igen ridegen viszonyult hozzánk mostanában, még abban is akadályoztak, hogy az iPad nyilvánosságra hozatalakor a munkámat végezhessem. Ezért magunknak kellett támadásba lendülnünk, agresszíven, hogy ehhez hasonló sztorikat szerezzünk" - írja Lam egy nyilvánosságra hozott e-mail üzenetben. A Gawker Media, amely a Gizmondo tulajdonosa, korábban felhívást tett közzé, miszerint pénzzel jutalmaznak bárkit, aki eljuttat hozzájuk egy Apple prototípust.
A 21 éves Brian Hogan egy Redwood City-beli bárban talált rá a prototípusra, és később elmondta szobatársának, hogy a Gizmondo 10000 dollárt ajánlott neki érte, majd mutatott neki egy dobozt, amelyben 5000 dollárnyi százdolláros volt. Azt is elmondta szobatársának, hogy a Gizmondo újabb juttatást ígért neki, amikor az Apple júliusban nyilvánosságra hozza az új terméket. A szobatárs, Katherine Martinson április 21-én felhívta a rendőrséget, és mindezt elmondta az ügyben nyomozó Matthew Broad rendőrtisztnek.
Másnap, mialatt Broad éppen a házkutatási parancsra várt, Martinson újra felhívta őt, és elmondta, hogy Hogan és másik szobatársuk, Thomas Warner eltűntetik a bizonyítékokat a lakásból, és két külön kocsiban távoznak. A nyomozó apja házában talált rá Hoganre, és azt is sikerült kiderítenie, hogy a fiatal számítógépét egy helyi templomban rejtette el. Warner hajnali egykor jelent meg a háznál, ahol letartóztatták. Warner elmondta a rendőröknek, hogy a prototípus egyes hardverelemeit hová rejtette el, ahol később meg is találták azokat.
Clifford Cretan, az ügyben eljáró bíró egy, a CNET, az Associated Press, a Los Angeles Times, a Wired.com és más médiumok által közösen kiadott nyilatkozat hatására módosított korábbi határozatán, és feloldotta az ügy iratainak titkosítását, a megváltozott körülményekre hivatkozva. Chris Feasel, a San Mateó-i kerületi ügyész szerint viszont a bírónak nem volt joga arra, hogy a nyomozás ezen szakaszában nyilvánosságra hozza az iratokat, még a vádemelés előtt. A médiát képviselő Roger Myers ezzel szemben a bírót méltatva üdvözölte a döntést.
Jogi útvesztő
A történet márciusban vette kezdetét, amikor Gary Powell, az Apple egyik tervezőmérnöke egy eszközt hagyott a kaliforniai Redwood City egyik szórakozóhelyén, amit az iPhone 4G prototípusának gondolnak. Brian Hogan, aki megtalálta az eszközt, barátai segítségével több nagyobb híroldalt is megkeresett, és végül 5000 dollárért a Gizmondónak adta azt el. Az ügyészség lopás bűntette miatt szándékozik vádat emelni ellene, ez azonban egyelőre nem történt meg. Április 23-án, órákkal azután, hogy a CNET hírt adott arról, hogy az Apple kapcsolatba lépett a hatóságokkal és hogy megindult a nyomozás az ügyben, a rendőrség megjelent Jason Chen, a CNET szerkesztőjének házánál, betörték az ajtaját és lefoglalták több Apple gyártmányú laptopját, egy Samsung digitális kamerát, egy 32 gigabájtos iPadet, egy 16 gigabájtos iPhone-t és más elektronikus eszközöket.
Az Apple korábban sem riadt vissza attól, hogy biztosítsa a nyilvánosságra nem hozott termékeinek titkait. Ilyen ügyekben általában azzal érveltek, hogy a napvilágot látott információk jelentős károkat okoznak a vállalatnak, mivel konkurenseik így következtethetnek üzleti stratégiájukra, és elveszítik azt a lehetőséget, hogy maguk válasszák meg a piacra dobás és nyilvánosságra hozás időpontját. Az 1872 óta érvényben lévő vonatkozó kaliforniai törvények szerint bárki, aki olyan elveszett tárgyat talál, amelyről tudja vagy sejti, hogy kinek a tulajdona, de azt megtartja magának, lopást követ el, ez alól pedig az újságírók sem jelentenek kivételt. Egy másik jogszabály szerint bárki, aki olyan tulajdont vesz magához, amelyről tudja, hogy illegálisan tulajdonították el, egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
A szabályozással korábban is voltak már problémák, nem teljesen tisztázott például, hogy mit jelent az, hogy valakinek tudomása van az általa átvett tulajdon illegális eredetéről. Egy korábbi bírósági határozat szerint ehhez nem szükséges, hogy a vádlottal közöljék ezt, elég, ha a körülményekből, logikai úton levezethető. "Lopott tulajdon birtoklása, valamint az erre adott nem kielégítő magyarázat és egyéb gyanús körülmények igazolják azt, hogy a vádlottnak tudomása volt arról, hogy lopott árut birtokol" - mondta ki a bíróság. A kaliforniai törvények szerint minden elveszett tárgyat, amelynek az értéke 100 dollár felett van, át kell adni a rendőrségnek.