Mint ahogy azt korábban megírtuk, a Nokia pert vesztett a Magyar Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület ellen, mivel nem fizette a jogdíjakat a magáncélú másolásra tekintettel jogdíjfizetési kötelezettség alá eső üres hang- és képhordozók után. A Komárom-Esztergom Megyei Bíróság ezért 6 millió forint megfizetésére kötelezte a távközlési céget. Azonban nem a Nokia az egyetlen, aki ellen keresetet nyújtottak be a jogvédők: a dél-koreai cég szintén elmulasztotta jogdíjfizetési kötelezettségét.
A Samsung már fizetett
Az Artisjus honlapján található tájékoztató szerint a cég ellen Budapesten zajló per 2010. február 17-én első fokon, majd 2010. október 26-án másodfokon is lezárult. A Fővárosi Ítélőtábla jogerősen is megítélte az üres hordozó díjat a jogosultaknak - mind a zenés mobilok belső memóriája, mind a memóriakártyák esetében.
A Nokiának csak a memóriakártyák után kell fizetni
Ugyan a bíróság elsőfokú ítéletében a Nokia esetében is megerősítette, hogy a mobilok is alkalmasak adathordozásra, adatmásolásra, ezért díjkötelesek, tehát mind az üresen értékesített memóriakártyák, mind a zenelejátszásra alkalmas készülékek belső memóriája után jogdíjat kell fizetni, a finn cég esetében az utóbbi keresetet végül elutasította. Az indoklás szerint az Artisjus 2002 és 2006 között pontatlanul fogalmazta meg a jogdíj alá eső termékek körét, ezért a Nokia nem tudhatta, pontosan mire vonatkozik a jogdíjfizetési-kötelezettség.
A szervezet 2007-ben már pontosabban fogalmazott, de a bírák szerint még ez is túl tág volt: például az ugyanilyen jellegű pda-k esetében ugyanis nem kért jogdíjat. Így a Nokiától sem követelhet jogdíjat a belső memóriák után. Az ítélet ellen mindkét fél fellebbezést nyújtott be. Az Artisjus eredeti keresete egyébként 8 millió 717 ezer 784 forintról szól.
Kiket illet a jogdíj?
Az üres adathordozók utáni kompenzációs díj öt jogkezelő szervezet közös igénye, az Artisjus csak az ügyintézést végzi – monda el megkeresésünkre Dr. Tóth Péter Benjamin, a jogvédő egyesület kommunikációs igazgatója. Az Artisjus a zeneszerzők, szövegírók, szépírók, az EJI az előadóművészek, a MAHASZ a hangfelvétel-előállítók, a HUNGART a vizuális művészek, a FILMJUS pedig a filmszerzők és -előállítók jogait védi, közöttük osztják szét a jogdíjat.
A Dropbox egyelőre megúszta
Megkérdeztük az Artisjust, mi a helyzet az ugyan külföldön lévő, de Magyarországról – akár mobilkészülékről is - könnyedén elérhető, fájlmegosztásra alkalmas tárhelyekkel, amilyen például a Dropbox, hiszen ezek gyakorlatilag ugyanúgy kiterjesztik a mobiltelefon tárolókapacitását, mint mondjuk egy memóriakártya.
Dr. Tóth Péter Benjamin tájékoztatása szerint a magyar jogszabály alapján csak a fogyasztóknak értékesített, tehát hagyományos terjesztési csatornákon (kiskereskedelem, csomagküldés) eladott hordozók után tudnak üreshordozó-díjat szedni. Az üreshordozó-díj továbbfejlesztése az Európai Unióban is napirenden van, az újdonságok miatt az Artisjus folyamatosan figyeli a külföldi példákat is.
Egyébként az üreshordozó-díj mindig csak a tisztán magáncélú másolatkészítéseket mentesíti a szerzői jogi felelősség alól. A másoknak való közzététel, nyilvánossághoz közvetítés engedélyköteles tevékenység – legyen szó egy hír- vagy zenei portálról, vagy akár fájlcserében való közreműködésről.
A művészek a Creative Commonsra is áttérhetnek
A szervezet szóvivője elmondta, hogy az Artisjustól bármely zeneszerző, szövegíró évente visszavonhatja jogait, és azt követően akár CC szerinti nyilatkozatot is választhat.
A Creative Commons licencek jogilag pontosan szerződési ajánlatnak minősülnek, amelyet bármilyen típusú szerzői alkotás szerzője tehet. Sokan nem tudják, de a CC nemcsak ingyenes, de a szerző által is visszavonhatatlan nyilatkozatot jelent. Azonban, ha a szerző a művét már kizárólagosan lekötötte például egy könyvkiadónál, filmgyártónál vagy jogkezelőnél, akkor nem tehet ilyen nyilatkozatot.