Az amerikai központú Human Rights Watch (HRW) emberi jogi szervezet szombaton felszólította Egyiptomot, bocsássa szabadon azt az ellenzéki bloggert, akit az iszlám becsmérléséért és Hoszni Mubarak elnök megsértéséért állítottak bíróság elé az arab országban.
A 22 éves volt jogi egyetemista Abdel-Karím Nabil Szulejmánt, interneten használt nevén Karim Amert novemberben tartóztatták le. Ő az egyike azoknak, akiket elsőként állítottak bíróság elé Egyiptomban, a világhálóra feltett írásuk tartalma miatt.
Emberi jogi csoportok és más, szintén blogot vezető egyiptomi ellenzékiek nyomon követik az Alexandriában zajló büntetőper alakulását, és aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy a várható ítélet precedensként szolgálhat Egyiptomban az internet szabadságának korlátozására.
Karim Amer
"Ha korlátoznak egy bloggert abban, hogy szabadon feltegyen írásokat a világhálóra, a kormány kísérletet tehet arra, hogy elzárja az egyiptomiakat egy fontos felülettől, ahol szabadon beszélhetnek az őket izgató eseményekről és kérdésekről" - hangoztatja nyilatkozatában Sarah Leah Whitson, a HRW közel-keleti és észak-afrikai ügyekért felelős igazgatója.
"Az egyiptomi kormánynak haladéktalanul ejtenie kell minden, Amer elleni vádat, és szabadon kell őt bocsátania."
Az internet az egyiptomi kormány bírálóinak egyik legfontosabb fórumává vált, ahol kifejthetik véleményüket - egy olyan országban, ahol a nagy napilapok és a legnézettebb televíziós csatornák állami ellenőrzés alatt állnak.
Tavaly november 6-án a Riporterek Határok Nélkül (RSF) elnevezésű szervezet Egyiptomot is felvette az internetes szólásszabadságot leginkább korlátozó országok listájára. Indoklásul azt hozta fel, hogy Mubarak államfő "roppant nyugtalanító tekintélyelvűségről tesz bizonyságot" az internet tekintetében, a hatóságok pedig bebörtönöztek három bloggert, akik írásaikban hitet tettek a demokratikus reformok szükségessége mellett.
Az iszlám vallású, de liberális beállítottságú Amer egyik cikkében azt írta a kairói al-Azhar egyetemről, amely a szunnita muzulmán tanulmányok egyik leginkább elismert intézménye, hogy szélsőséges eszméket terjeszt. Egy másik cikkében azzal vádolta a muzulmánokat, hogy brutálisan léptek fel a 2005-ben muzulmánok és keresztények között lezajlott alexandriai összecsapásokban. A blogger elítélően írt Mubarak elnökről is, az ókori Egyiptomban diktatórikusan uralkodó fáraókhoz hasonlítva őt.
Ügyvédei kevés esélyt adnak annak, hogy védencüket felmentsék az ügyben, és úgy vélik, hogy a vádak egyikében mindenképpen bűnösnek fogják nyilvánítani őt. Ha elítélik, akár kilenc évig terjedő börtönbüntetést kaphat.