Demeter Ervin, a titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter csütörtökön megjelent,
Már itthon is lehallgatható az Internet című cikkünkre reagálva az alábbi közleményt juttatta el szerkesztőségünkbe:
"A titkos információgyűjtést Magyarországon ún. kétharmados törvények szabályozzák. A rendvédelmi szervek és a nemzetbiztonsági szolgálatok feladataik ellátása során ezen jogszabályok maradéktalan betartásával járnak el.
A Nemzetbiztonsági Szakszolgálat - mint speciális nemzetbiztonsági szolgálat - a törvényi meghatározás szerint szolgáltató szervezet, amely
a jogszabályok keretei között
írásbeli megkeresésre
a törvény által erre feljogosított szervezetek részére
végez speciális szolgáltatást, illetve biztosít különleges technikai eszközöket.
Helyreigazítás
| | "Az Index.hu című internetes folyóiratban 2002. március 28-án megjelent "Már itthon is lehallgatható az Internet" című írásban valótlanul közöltük, hogy a titkosszolgálatok öntevékenyen, bírói engedély nélkül is lehallgathatják az Internet-szolgáltatókon átmenő adatforgalmat, beleértve az elektronikus levelezést és a betárcsázós, illetve bérelt vonalakon zajló privát kommunikációt.
A valóság ezzel szemben az, hogy a titkos információgyűjtést ma Magyarországon kétharmados törvények szabályozzák, a rendvédelmi szervek és a nemzetbiztonsági szolgálatok pedig csak megfelelő engedélyek birtokában végezhetnek ilyen tevékenységet."
|
|
| Ebből következően téves az Ön által jegyzett, az Index.hu-n 2002. március 28-án megjelent "Már itthon is lehallgatható az Internet" című írás azon megállapítása, miszerint "a titkosszolgálatok öntevékenyen, bírói engedély nélkül is lehallgathatják az Internet-szolgáltatókon átmenő adatforgalmat, beleértve az elektronikus levelezést és a betárcsázós, illetve bérelt vonalakon zajló privát kommunikációt". A valótlan állítás miatt sajtóhelyreigazítást kezdeményeztem.
A titkos információgyűjtésre vonatkozó alapelvi szintű norma, hogy a titkos információgyűjtés speciális módszereit a jogosult szervezetek csak akkor használhatják, ha az a törvényben meghatározott feladataik ellátásához szükséges, és az adatok más módon nem szerezhetők meg. Biztosíthatom Önt, és az Index.hu olvasóit is, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok maradéktalanul betartják ezen alapelvet.
Egyben kérem, hogy a jövőben szíveskedjenek elkerülni az olyan tudósításokat, amelyek a nemzetbiztonsági szolgálatok törvénysértő működésének látszatát keltik, mivel azzal nemcsak saját olvasóikat vezetik félre, hanem a szolgálatok jó hírnévhez fűződő jogát is sértik."
A miniszter nyilatkozata ugyanakkor nem cáfolja cikkünk leglényegesebb állítását, amely szerint a titkosszolgálatok telepítettek olyan eszközöket az internetszolgáltatók hálózataira, amelyek alkalmasak az átmenő adatforgalom figyelésére és rögzítésére.
Megjegyezzük, hogy Demeter Ervin miniszter úr titkárságára már napokkal a cikk megjelenése előtt elküldtük a témával kapcsolatos kérdéseket. A kifogásolt, valóban hibás szövegrészlet megjelenése elkerülhető lett volna, ha valaki válaszol kérdéseinkre.
Az Index kérdései
| | Tisztelt Miniszter Úr!
Internetszolgáltatóktól származó értesülésünk szerint a magyar ISP-k hálózatára olyan műszaki eszközök kerültek telepítésre, amelyek alkalmasak a szolgáltatón átmenő belföldi és nemzetközi adatforgalom megfigyelésére, rögzítésére. Igaz-e a hír?
Ha igen:
- Melyik titkosszolgálat kezeli ezeket az eszközöket?
- Mely szolgáltatók hálózatára telepítettek ilyen eszközöket?
- Mire valók az eszközök?
- Kikre terjed ki az adatgyűjtés: általános vagy specifikus?
- Kapcsolatban áll-e az eszközök telepítése a terrorizmus elleni harccal?
- A szolgáltatók felhívhatják-e ügyfeleik figyelmét az adatgyűjtés tényére?
|
|
5 könyv
Több mint 600 meghökkentő, érdekes és tanulságos történet!
MEGVESZEM
Kövesse az Indexet Facebookon is!
Követem!