További Jog cikkek
A Vám- és Pénzügyőrség razziát tartott a Mistral Computer Váci úti üzletében. A hatóság emberei négy órán keresztül voltak a boltban, amit a vásárlók elől az üzlet vezetői elzártak. A Vám- és Pénzügyőrség nyilatkozatából kiderült, hogy az eljárást bejelentés alapján indították, miszerint a Mistralnál a szerzői jogok megsértésével illegálisan sokszorosítanak és árusítanak a szerzői jog védelme alatt álló adathordozókat. A járőrök helyszínre érkezésekor az üzletben már ellenőrzést folytattak az APEH munkatársai (akik adótitokra hivatkozva nem adnak ki tájékoztatást), a Vám- és Pénzügyőrség embereitől függetlenül. Utóbbiak jogsértő tevékenységet nem tapasztaltak, erről jegyzőkönyv is készült.
Matrcia nélkül
Ma délutánig nem kaptunk hivatalos értesítést arról, hogy mit keresett a Vám- és Pénzügyőrség. A cikk megjelenése után több olvasói levelet is kaptunk, mindegyikben a Mistral dvd-ire gyanakodtak. Az üzletben ugyanis meglepően alacsony áron lehet kapni a lemezeket, ötven darab Ricoh diszk mindössze 1900 forintba kerül, darabja tehát csak 38 forint. Ez jóval alacsonyabb a szokásosnál, mert még a legolcsóbb üzletekben is 150-170 forintot kérnek egy dvd-ért.
Ennek oka elsősorban az Artisjus-matrica: cserébe azért, hogy Magyarországon lemásolhatjuk ismerőseink lemezeit, kiírhatjuk a netről letöltött dalokat (magáncélú másolás), az adathordozókban fizetjük meg a jogdíjakat. Ez Magyarországon a 2008-as díjtábla szerint 110 forint lemezenként. „Ebből adunk 50 százalék kedvezményt azoknak a cégeknek, akik folyamatosan jogszerű magatartást tanúsítanak, de a rendszer nem változott, az üres adathordozók után fizetni kell”, tudtuk meg az Artisjus főigazgató-helyettesétől. Dr. Szinger Andrástól lapunkhoz eljuttatott közleményéből kiderül, hogy a Mistralnak nem jár a kedvezmény.
Éppen ezért legalább 110 forintba, plusz az adathordozó árába kellene, hogy kerüljön a lemez, a 38 forintos ár tehát veszteséges árulást jelentene, ha lenne az adathordozón matrica. Az olvasói levelekből azonban kiderül, ahogy próbavásárlásunkból is, hogy a Mistral nem teszi fel az Artisjus matricáját a korongokra, tehát nem fizeti ki az üres adathordozó után fizetett jogdíjat.
Mint azt Dr. Szinger Andrástól megtudtuk: az üres hordozók (ideértve a munkatársunk által matrica nélkül vásárolt dvd-lemezeket is) jogdíjfizetés nélküli kereskedelme változatlanul jogsértő.
Jogsértő, de nem
Ennek ellenére a Vám- és Pénzügyőrség szerint a Mistral üzletében mindent rendben találtak. Mint az Sipos Jenő szóvivő leveléből kiderül, az ügyészség állásfoglalása szerint a matricák lehagyása nem minősül bűncselekménynek, sem szabálysértésnek, ezért a Vám- és Pénzügyőrség nem köteles foglalkozni az esettel.
Dr. Szinger András elmondta, hogy az ügy mögött egy jogértelmezési vita áll. A BTK 329/A paragrafus rendelkezik a szerzői és szomszédos jogok megsértéséről, ami az Artisjus és az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium hivatalos álláspontja, valamint a Btk. tavalyi módosításának miniszteri indoklása szerint is vonatkozik a matricákra is, az ügyészség szerint azonban nem. Így hiába jutna el az ügyészségig, hogy egyes boltok matrica nélkül árulják az adathordozókat, nem indítanának eljárást, ezért az ügy sosem léphetne bírósági szakaszba. Marad tehát a polgári peres eljárás, aminek a végén nem állapítanak meg bűncselekményt, legfeljebb fizetésre kötelezhetik a cégeket.
A Mistral tevékenysége tehát jogsértő ugyan, de az ügyészség aktuális állásfoglalása szerint nem minősül bűncselekménynek, sem szabálysértésnek, így a Váci úti boltnak csak kártérítést kell fizetnie egy polgári peres eljárás során, amennyiben azt sikerül lefolytatni. Az üzlet tulajdonosa, illetve a boltban számlát kiadó cég azonban gyakran változik: ha a cégjegyzékbena Mistralra keresünk, a rendszer Sinclar Számítástechnikai Korlátolt Felelősségű Társaságot adja ki, ez a cég azonban jelenleg felszámolás alatt áll, tehát nem működtethetné az üzletet. Nem is teszi, a számlát most már a LFFH Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság állítja ki.