További Jog cikkek
Sex.com, az őszinte domain |
Húsba vágó vita
Gary Kremen 1994 elején regisztráltatta be magának a sex.com domaint 35 dollárért, és rögtön tudta, ezzel a névvel egyszerűen nem szívhatja meg. Mekkorát tévedett. Azóta a domain értéke egyesek szerint a 250 millió dollárt nyaldossa, ezért aztán nem csoda, hogy Kremen perbe fogta Stephen Cohent, amikor 1995-ban utóbbi tulajdonába került az aranyat tojó cím.
|
Cohen azzal igazolja jogosultságát a sex.com domainre, hogy ezen a néven már az 1979-es Francia kapcsolat c. film óta Sex Communications néven elektronikus levelezőhálózatot (BBS) tartott fenn. Kremer ezt természetesen visszautasította, hiszen akár volt ilyen BBS, akár nem, semmi nem jogosítja fel Cohent egy domain elrablására.
Kremen Cohent és az akkor monopolhelyzetben lévő regisztrátorcéget is beperelte, hogy visszaszerezze a domaint, de eddig nem sok sikerrel járt. Idén májusban a bíróság az NSI véleményének adott igazat, amikor megállapította, hogy a domainek nem számítanak vagyontárgynak, és ezért nem vonatkoznak rájuk a tulajdonjog szabályai.
Vagyontárgy vagy sósperec?
James Ware bíró a törvényhozásra hagyta a domainvédelem kidolgozását, de ez ellen Kremen még fellebbezni fog. Kremen szerint nonszernsz, hogy a bíró jóváhagyta az eljárást, ami domainkezelés néven folyik, hiszen ez alapján, ha valaki ellop egy domaint és egy évig használja nincs mód visszaperelni azt.
Az igazi kérdés nem is annyira a százmilliók vagy a szex körül forog, hanem, hogy jogi szempontból egy darab birtokba vehető földhöz avagy egy szolgáltatás részegységének számító dologhoz, például egy telefonszámhoz hasonlít jobban egy domain. A Network Solutions kitart amellett, hogy ők csak egy szolgáltatást nyújtanak, egy telefontársasághoz hasonlóan.
Elemzők szerint Kremennek jobb esélyei vannak Cohennel szemben a domainvitában, ha bizonyítani tudja a csalást. Ezzel elérhetné, hogy a bíróság a domain nevére visszaírására kötelezze az NSI-t, majd benyújthatná kártérítési igényét is.