További Jog cikkek
|
Az önkormányzatok, minisztériumok, valamint a szakma hazai és külföldi képviselőinek részvételével zajló tanácskozáson az előadásokból kiderült: a jogszabály elfogadásával Magyarországnak az informatikában élenjáró országokkal szinte egyidejűleg lesz törvénye az elektronikus aláírásról, ami egyebek között lehetővé teszi az úgynevezett egymonitoros, időkímélő ügyintézést is. Dávid Ibolya megnyitó beszédében hangsúlyozta: ha közigazgatásunk elektronizálása nem a megfelelő ütemben fejlődik, az akár az unióhoz való informatikai csatlakozásunk kritikus kérdésévé is válhat, hiszen az EU ajánlásai 2001 végét jelölik meg e kérdés törvényi szabályozásaként. Az elektronikus aláírást szabályozó törvénynek különben nemcsak a megalkotása, hanem az érvényre juttatása is rendkívül fontos, s a jogszabályok betartása, betartatása lesz az e-szignó törvény igazi próbája.
Az Országgyűlésben általános vitára bocsátott törvényjavaslat szerint a jogszabály csak a végrehajtási rendelet megjelenését követő 60. nappal lép hatályba, ami az átlagoshoz képest hosszú idő ugyan, de akceptálható, mivel a törvény ténylegesen nem kötelességeket, hanem lehetőségeket jelent.
Dávid Ibolya igazságügy-miniszter |
Az igazságügy-miniszter, mint a konferencia fővédnöke ugyanakkor arra is figyelmeztetett, hogy a digitális aláírás nem válhat egy kiváltságos réteg előjogává, mert az szélesítheti az info-szakadékot a társadalomban, s elzárással fenyegeti az ún. info-csapot. Nem akarunk info-proletariátust!- jelentette ki a politikus asszony.
Még számos további kérdéses pont található az e-szignó témakörében. Az egyik legfontosabb megoldandó feladat az elektronikus aláírást minősítetten hitelesítő szolgáltató vagy szolgáltatók problematikája, hiszen még nem dőlt el, hány ilyen szolgáltató végez majd minősített hitelesítést, és ezek közül akad-e állami többségű vállalkozás.
A témakör fontosságát jól mutatja az uniós hozzáállás. Stefanos Gouvras, az EU információs társadalom főigazgatóságának munkatársa az eEuropa projektet bemutatva elmondta: az unió az utóbbi években 200 millió eurót költött informatikai fejlesztésekre. A főhivatalnok kifejtette, hogy a 2010-es évre jósolt közös európai kormányzat - a tervek szerint - alapvetően online, tehát papírmentes szervezet lesz.