További Jog cikkek
Tanúkat selejteznének az államok
A pert folytató kilenc szövetségi állam sajtóértesülések szerint a javasolt tanúk közül 16-ot töröltetnének a listáról. A felperes oldal ügyvédei azzal érvelnek, hogy ezeket a tanúkat taktikai okokból csak a bejelentési határidő lejártakor nevezték meg. Szerintük a Microsoft ezzel megkísérli lassítani az eljárás menetét, kihasználhassa a piacot domináló pozícióját más vállalatok és a fogyasztók kárára.
A vitatott listán a magas rangú Microsoft-vezetők mellett 21 független tanú neve is szerepel, akiket az eljárás további menetétől függetlenül szólítanának a tanúk emelvényére. Köztük van Kenneth Glueck, az Oracle menedzsere, aki a Microsoft szerint prominens szerepet vállalt a 18 felperes szövetségi államnak felkínált peren kívüli egyezség 9 állam általi elutasításában. A most folyó eljárásban a következő meghallgatásra március elején kerülhet sor.
Újból a forráskódot akarják a felperes államok
Időközben a felperesként szereplő kilenc szövetségi állam képviselői bejelentették, hogy hozzá kívánnak férni a Windows operációs rendszer forráskódjához. Reményeik szerint sikerül bizonyítani, hogy a Microsoft számára nem jelent gondot olyan módosítások beépítése, melyeket különben a per során akarnak kikényszeríteni.
Ezek közé tartozik, hogy a Microsoft a jövőben a teljes operációs rendszert Internet Explorer nélkül is köteles kínálni. Ez azonban a Microsoft meglátása szerint oda vezetne, hogy a Windows a jelenlegi formájában használhatatlanná válna.
Leválasztható-e sérülésmentesen a böngésző?
A szoftvercég a bírósági eljárás folyamán vizsgálta a Windows egyes programjainak leválasztását. Ennek során azonban a redmondi szakembereknek azt kellett megállapítaniuk, hogy a szoftveres kiegészítők leválasztása az operációs rendszer sérülését eredményezi.
A felperesek most a forráskód vizsgálatával kívánják bebizonyítani, hogy az internetes böngésző és a csatolt állományainak teljes eltávolítása a Microsoft állításaival ellentétben minden további nélkül elvégezhető.
"A Microsoft nem védekezhet a bíróság előtt a forráskód kialakításával, miközben a felperes oldaltól megtagadja a lehetőséget, hogy ezen érvek megalapozottságát a kód vizsgálatával ellenőrizhessék" - áll a beadvány indoklásában.
A várakozásoknak megfelelően a Microsoft azonnal visszautasította az államok kezdeményezését. A szoftvercég egyik szóvivője annak a félelmének adott hangot, hogy a konkurencia is hozzáférhetne a forráskódhoz.
A Caldera már láthatta a forrást
Egy korábbi eljárásban a Microsoftnak már ki kellett teríteni a lapjait. Bírói ítélet kötelezte, hogy a Caldera szakértői megvizsgálhassák a Windows 95 forráskódját: valóban nincsenek benne szándékos csapdák elrejtve, hogy az MS-DOS konkurens DR-DOS futtatása lehetetlen legyen. Akkor a Microsoft végül peren kívül megegyezett a Calderával, és elfogadta a cég kártérítési követeléseit.