Történelmi igazságtétel
Az IBM, a Microsoft, a Polaroid és további kilencvenegy információipari vállalat neve szerepel azon a periraton, amelyet a Massatchusetts Institute of Technology (MIT) és a kaliforniai Electronics For Imaging (EFI) adott be egy texasi bíróságon. A per tárgya a William Schreiber professzor által kifejlesztett, scannerekben és digitális fényképezőgépekben használatos képalkotó szoftver, amelyet az alperesek immár hat éve fizetés nélkül használnak termékeikben.
Nem megy szép szóval Cornell, Willard Straight Hall |
Mivel a Schreiber-féle szabadalom oltalmát idén feloldják, az intézet elérkezettnek látta az időt a nemfizető cégek megregulázására - az általuk követelt kártérítés összege nem került nyilvánosságra, amennyiben viszont beigazolódik a hat évig folytatólagosan elkövetett jogsértés valószínűleg igen nagy összegek iszkolnak le közismert vállalatok számláiról.
A beperelt nagyvállalatok közül eddig egyik sem kívánt reagálni az MIT bejelentésére.
Mitől gyors a proci?
Pereskedésbe kezdett a Cornell Egyetem is, amely a Hewlett-Packardot vádoja szabadalmának eltulajdonításával. New York-i bírósághoz benyújtott keresetükben azt állítják, hogy a HP 1995 óta jogtalanul használ processzoraiban egy számítási gyorsaságot fokozó Cornellen kifejlesztett technológiát. Amennyiben a bíróság igazat ad neki, az egyetem százmillió dollárt meghaladó kártérítésre számíthat.
(A kérdéses szabadalom egyébként a Cornell elektronikai és számítástechnikai mérnöki karán tanító H.C. Torng professzor nevéhez fűződik.)
A Cornell felügyelőbizottsága tizennyolc hónapja próbálja behajtani a Hewlett Packardon az általuk jogosnak vélt összeget. Nem jártak sikerrel, ezért indította el az egyetem történetének legnagyobb kártérítési perét.
Jean Shimoguchi, a Hewlett Packard szóvivője közleménye szerint a vállalat a Cornellhez hasonlóan igen elszánt. "Mikroprocesszoraink nem sértenek semmilyen szabadalmat. A Cornell Egyetem vádjai minden alapot nélkülöznek, a kialakult vitában feltétlenül megvédjük álláspontunkat."
Győzzön a jó.