További Jog cikkek
Eltérően tájékoztatják a hallgatókat
A programba jelentkező hallgatók azonban azt tapasztalták, hogy az Oktatási Minisztérium Campus irodája és a Microsoft ügyfélszolgálata eltérően értelmezi az egyezményt. A Campus iroda tájékoztatása szerint "a szoftverek mindegyike teljes verziós, tehát full, és nem upgrade. A licencigazoláson azonban az upgrade szó fog szerepelni a Microsoft nemzetközi cégfilozófiája miatt".
Aki viszont megkérdezte erről a Microsoft Magyarország ügyfélszolgálatát is, homlokegyenesen eltérő felvilágosítást kapott: "A Campus Agreement keretein belül az upgrade változatú Windows XP Professional operációs rendszer használható legálisan a felhasználói feltételek betartása mellett. Az upgrade termék használatához legálisan licencelt frissítési alapot képező termékkel kell rendelkezni".
A Campus program keretében beszerzett operációs rendszerük jogi státusát illetően elbizonytalanodott hallgatók ezután az Indexhez fordultak.
Minimum egy legális Windows 98 a beugró
Az Index Szoftverjogi Tényfeltáró Bizottsága magát egyetemi hallgatónak álcázva megpróbált ingyenes szoftverhasználati jogot szerezni a Windows XP-re úgy, hogy az érintetteknek elismerte: semmilyen licence nincs a számítógépén futó programokról. A Campus irodában azt a felvilágosítást kapta, hogy az egyezmény keretében választhatja a Windows XP-t, de maradhat jól bevált, ám eddig licenc nélkül használt Windows rendszerénél is, a program keretében mindkét megoldás legalizálható.
A Microsoft Magyarország ügyfélszolgálata azonban teljesen másképp látta a helyzetét: őszerintük érvényes Windows 98, 98 SE, ME, NT 4.0, 2000 vagy XP Home licenccel kell rendelkeznie, ha azt szeretné, hogy a Campus programban kapott XP Pro upgrade licence érvényes legyen.
Timeo danaos...
Következtetésképpen nagyon úgy tűnik, hogy - bármit is mond a minisztérium - a Campus program keretében kapott Windows XP-licencek egy korábbi, vásárolt Windows-licenc nélkül (minimum Windows 98) nem biztosítanak jogtisztaságot, viszont a jogkövető magatartás által előidézett biztonságérzet hamis illúzióját keltik a program résztvevőiben, akik a procedúra során nevüket, címüket is megadják, ezzel is megkönnyítve a szoftverrendőrség dolgát.