További Mobil cikkek
Nem használjuk ki jól a rendelkezésünkre álló frekvenciákat, noha egy ügyes húzással jelentősen csökkenteni lehetne az elmaradott térségek digitális lemaradását. A mobiliparág egyik legjelentősebb szervezete, a GSM Association (GSMA) számítása szerint ugyanakkora befektetéssel negyven százalékkal nagyobb 3G-lefedettséget lehet elérni a 900 megahertzes sávon, mint a most 3G-re használt 2100 megahertzes sávon. Ez annyit jelent, hogy öt év alatt további 300 millió ember férhetne hozzá a mobilszélessávhoz Európában, Ázsiában és Afrikában.
Az Európai Bizottság támogatja a javaslatot, de az Európai Parlament képviselőinek még szavazniuk kell róla. Úgy tudjuk, a szavazás csupán formalitás, mert mindenki egyetért a 900 MHz felszabadításával. A finneknek annyira megtetszett az ötlet, hogy az Elisa mobiloperátor már elkezdett 3G/HSPA hozzáférést nyújtani a 900 MHz-es sávon. Magyarország is szeretne élenjárni a 900 MHz hasznosításában, mondta el lapunknak a Nemzeti Hírközlési Hatóság szóvivője. Persze érdemes megvárni, amíg az unió döntést hoz, mert hiába is lépne Magyarország, egy ilyen kis piac miatt a mobilgyártók nem kezdenek el ész nélkül 900 MHz-es 3G-mobilokat gyártani, és jelenleg csak egyetlen készülék működik ilyen hálózaton.
A szélessávú terjeszkedést akadályozza, hogy most a magyar szolgáltatók kezében külön-külön koncessziók vannak 900 MHz-re, 1800 MHz-re és 2100 MHz-re, persze a szolgáltatók és a kormány is egyeztetést kezdeményezhetnek, ha felmerül az igény a váltásra. Kérdés, hogy a szolgáltatóink egyáltalán szeretnének-e 900 MHz-et használni.
A Pannon és a Vodafone kifejezetten örülne, ha megnyitnák a 900 MHz-et a 3G előtt, és mindkét cég azt hangsúlyozta az Indexnek adott válaszában, hogy a ritkábban lakott területeken a 900 MHz nagyobb hatótávolsága miatt gazdaságosabban tudnák kiépíteni hálózatukat. Mivel az átállás meglehetősen bonyolult folyamat, a Vodafone szeretné, ha a hírközlési hatóság és a szolgáltatók mielőbb elkezdenék az ezzel kapcsolatos előkészítő munkát.
Egyedül a T-Mobile nyilatkozta azt, hogy a 900 MHz-es sávban az 3G/HSPA bevezetése jelenleg nem időszerű. A társaság szerint a változást a piaci keresletnek kell vezérelnie, és akkor érdemes ebbe az irányba elmozdulni, ha az előfizetői készülékek és az alkalmazások is elérhető közelségben lesznek. Emellett technikai akadályokat is látnak, az átállás szerintük a GSM 900 sáv teljes sávátrendezését teszi szükségessé, ami szerintük évekig is elnyúlhat. Ekkorra pedig már várható a GSM és a HSPA továbbfejlesztésének tekinthető Long Term Evolution (LTE), amely műszaki paramétereiben a 4G-t közelíti, ezért a T-Mobile-nak inkább ennek a technológiának a bevezetése tűnik előremutató megoldásnak.
Szakértőktől megtudtuk, hogy a készülékek hiánya nem óriási probléma. A 900 MHz-es szélessávú kapcsolatot a mobiloknak is kezelniük kell, és legalább egy nagyságrenddel kevesebb ilyen eszköz van, mint szokványos 3G-mobil (már több mint négyszáz eszköz támogatja a HSPA-t.) Ugyanakkor úgy tudjuk, hogy sok mobilban van olyan 3G-csipkészlet, amely a 900MHz-et is kezeli, a készülékgyártók egyszerűen nem kapcsolják be ezt a funkciót, hiszen nincs ilyen hálózat. Nagyobb kihívásnak tűnik a hálózat átállítása, a szolgáltatóknak ugyanis ki kell majd építeniük a 900 MHz-es szélessávú lefedettséget.
Mivel a magyar mobilozók több mint felét képviselő két szolgáltató támogatná a 900 MHz használatát, könnyen elképzelhető, hogy hazánkban is lesz olcsóbb szélessáv. A felhasználók ezzel csak jól járhatnak, vidéken is alternatívát jelentene a mobilszélessáv a vezetékessel szemben, ami feltehetően az árakban is megmutatkozna.