Az amerikai Washington egyetem beperelte a Nokiát, a Samsungot és a Panasonicot, mert szerinte a három mobilgyátó megsértette a bluetooth rádiós kommunikációs technológiával kapcsolatos szabadalmát. A háttérben az áll, hogy mindhárom cég a Cambridge Silicon Radio bluetooth csipjeit használja, és a csipgyártó nem fizet licencdíjat az egyetemnek. A Washington egyetem azzal érvel a keresetében, hogy az egyik diákja az 1990-es években szabadalmaztatott egy technológiát, és a CSR technológiája erre épül.
Három éve próbál megegyezni az egyetem a Nokiával, és ha nem jön össze egy elfogadható megállapodás, akkor a bíróság dönt majd, mondta a felperes egyik ügyvédje a Timesnak.
Interferencia
A CSR már bejelentette, hogy vállalja a pert, és megvédi a termékeit. Elemzők szerint egyelőre nehéz kitalálni, hogy kinek lehet igaza, de feltételezik, hogy a CSR elég alaposan megvizsgálta az ügyet. Az alapítvány azért nem a csipgyártót perli, mert a mobilgyártók juttatják el a fogyasztókhoz a csipeket a készülékeikben. A CSR egyébként több mint ötven százalékos részesedéssel rendelkezik a csipek világpiacán, és az egyik legnagyobb riválisa, a Broadcom fizet licencdíjat az egyetemnek. A Broadcomról még annyit érdemes tudni, hogy a Motorola beszállítója, és a Motorola a Nokia legfőbb vetélytársa.
Igen nagy hatással lehet a mobil iparágra a per, mert ha az amerikai egyetem kerül ki győztesen, akkor drágábbak lehetnek a bluetooth-kütyük. A bluetooth technológiát a svéd Ericsson fejlesztette ki az 1990-es években, és eredetileg úgy képzelték el, hogy mindenki szabadon használhatja majd. A bluetooth a mobiltelefonok, headsetek és számítógépek drótnélküli összekapcsolását segíti.
A CSR a BlueCore szilícium csippel hívta el magára a világ figyelmét, ez volt ugyanis az első beépített adóvevővel felszerelt bluetooth-csip. Korábban problémát okozott, hogy a szilícium csip által kibocsátott rádiójelek blokkolták a rádiós kommunikációt, a CSR azonban áttervezte a csipet.