További Mobil cikkek
Átmeneti megoldás
A legjobb megoldást egy valódi harmadik generációs (3G) hálózat kiépítése jelentené, de Magyarországon ez nem fog egyhamar megvalósulni: az UMTS-tender kiírását a kormány a kedvezőtlen piaci körülmények miatt 2001. júniusában elhalasztotta, és a két éves szünet után most jelezte először az Informatikai és Hírközlési Minisztérium, hogy még idén döntenek egy új pályázat kiírásáról. Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter szerint leghamarabb 2005-re várható a 3G hazai mgjelenése.
A 3G hálózat előnye a gyorsaság: akár két megabites sebesség is elérhető; hátránya pedig a kiépítés hatalmas költsége: a frekvenciahasználati koncessziós díj és az országos rendszer kiépítése több százmilliárd forintos beruházást igényel. Ezzel szemben a GSM hálózatok már az ország egész területét lefedik, és legfeljebb 2-3 milliárd forintos beruházással ki lehet építeni a nagy adatátviteli sebességű EDGE rendszert, áll a Pannon GSM múlt heti közleményében.
Az ADSL méltó ellenfele
A 900/1800 megahertzes GSM hálózatok hang- és adatátviteli kapacitását az EDGE (Enhanced Data rates for GSM Evolution) technológiával három-négyszeresére lehet növelni, így azokon is megjelenhetnek a harmadik generációs szolgáltatások, például az online audió és videó lejátszás, a minőségi korlátokat nélkülöző internetezés illetve a videotelefonálás. Az EDGE eredetileg azért lett kifejlesztve, hogy az UMTS-tendereken sikertelenül szereplő szolgáltatók is képesek legyenek nagy sebességű adatszolgáltatást indítani. Emellett az EDGE egy evolúciós útvonalat jelöl ki az UMTS irányába, amelyen haladva a mobilcégek talán egyszerűbben bevezethetik és népszerűsíthetik az új termékeket, szolgáltatásokat.
A MobileGPRS.com portál szerint az EDGE átlagosan 384 kilobit/másodperces sebességet garantál, de jó vételi viszonyok mellett akár gyorsabb is lehet, tehát az EDGE egyértelműen az alap ADSL konkurenciája lesz.
Kihasználja a rendszert
Az EDGE célja az, hogy a GSM rendszer 200 kilohertzes sávszélességén nagyobb adatátviteli sebességet érjen el a moduláció típusának megváltoztatásával. A HSCSD és a GPRS egyaránt az úgynevezett Gaussian Minimum-Shift Keying (GMSK) modulációs eljárást használja, amely csak mérsékelt gyorsulást eredményez. Az EDGE azonban nyolcfázisú jelkódolást használ (8 Phase Shift Keying, 8 PSK), amely nagyobb adatátviteli rátát engedélyez, és automatikusan alkalmazkodik a rádiós körülményekhez.
A hálózati üzemeltetők számára viszonylag egyszerű az EDGE implementálása, ugyanis minden egyes cellában csak egy adóvevő készüléket kell elhelyezni, a bázisállomások szoftvere pedig távolról is frissíthető. Az EDGE adóvevő a hagyományos GSM forgalmat is képes kezelni, és csak a szükséges esetben használja a szélessávú üzemmódot.
A felhasználók számára egy kicsit nehézkesebb lesz az új technológiára való átállás, hiszen ehhez új telefonok beszerzése szükséges. A Nokia hamarosan megjelenő 6220-as modellje már támogatja ezt a szabványt, más gyártónál azonban nem találtunk ilyen modellt. A Nokia telefonja csak 118,4 kbps sebességgel fog letölteni, amely inkább az ISDN sebességét közelíti meg, nem az ADSL-ét.