További Mobil cikkek
Nem tökéletes, nem is olyan olcsó, mint az árcédula mutatja, az újdonságok jó része nem igazán működik, és továbbra is érthetetlen módon hiányoznak belőle alapvető szolgáltatások; de ezzel együtt is messze a legjobb a piacon - állapítja meg az újgenerációs iPhone-ról a New York Times, a Wall Street Journal és a USA Today tesztere szinte egyöntetűen.
3G és GPS
A 3G sebességét egyöntetűen dicsérik, a régi iPhone-hoz képest három-négyszeres a gyorsulás; gondok meglepő módon inkább az AT&T hálózati lefedettségével akadtak. Még Manhattanben is szakadozott a kapcsolat, ami mégiscsak a legsűrűbben bedrótozott helyek egyike a Földön - ez nem sok jóval kecsegteti a majdani magyar felhasználókat.
A beépített GPS képességei elég szerények, nem tud instrukciókat adni, hogy merre menjünk, csupán egy kék pöttyel jelöli a helyzetünket a térképen. Már amikor működik, mert akár annyi fém képes blokkolni a műholddal a kapcsolatot, ami agy autóban ülve felettünk van. A New York-i tesztelők külön kiemelik, hogy a felhőkarcolók között sétálva is elvész a műholdas összeköttetés - ez persze itt Magyarországon minket annyira nem fenyeget.
Folyton tölteni kell
Az akku élettartama nem ígér sok jót. Négy és fél órányi beszélgetést mértek a teszterek egy feltöltéssel, ami még rendben is van, de üresben is gyorsan fogy a szufla a telefonból: átlagos használat mellett egy nap alatt nullára lemerül a teljesen feltöltött iPhone. És akkumulátort cserélni persze még mindig nem lehet. Marad a spórolós üzemmód, a 3G kikapcsolása, amikor éppen nincs szükség rá, a fényerő letekerése, és a kilencvenes évek elfeledett reflexének felélesztésével a töltőre csatlakoztatás minden alkalommal, amikor csak lehetőségünk van rá.
Mindenki dicséri viszont a javított hangminőséget, a sima összedolgozást a céges levelezőszerverekkel, és a még korai állapotban levő, külső fejlesztésű alkalmazásokat. Viszont továbbra sem lehet memóriakártyát csatlakoztatni az iPhone-hoz, nem tud videót felvenni, MMS-t küldeni, a böngészője nem támogatja se a Flash-t, se a Java-t, ami egészen érthetetlen. És mindezek ellenére minden teszt azzal fejeződik be, hogy akinek régi iPhone-ja volt, az váltson erre, akinek meg sosem volt ilyenje, próbálja ki, és úgyis beleszeret.
Hány forint 200 dollár?
A telefon egyik fő vonzereje a 200 dolláros ár, amit a magasabb előfizetési díj ellensúlyoz: a kétéves hűségnyilatkozat lejártakor az AT&T új előfizetői 240 dollárral fizettek többet, mint akik a régi iPhone-t választották - tehát összességében drágább az új modell. A hazai árakról egyelőre senki nem tud semmit, mindenesetre bíztató, hogy az európai országok nagyjából tartják magukat a készülék 200 dolláros árához, nincs meg a szokásos egy az egyben dollárról euróra váltás, mint a tengerentúlról érkező termékek többségénél. Tehát akár 30-35 ezer forint körüli árra is számíthatunk, amihez persze ijesztő havidíj, és szigorú hűségnyilatkozat fog társulni.
A milliárddolláros telefon
Az iSuppli elemzőcég szerint a premier napján nagyjából 1-2 millió új iPhone-t fog eladni az Apple. Becslések szerint a cég 500 dollárt nyer minden egyes eladott készüléken (a vásárló mellett az adott ország exkluzív iPhone-telefonszolgáltatója is súlyos pénzeket fizet minden telefon után az Apple-nek), így a 22 országban egyszerre startoló 3G-s iPhone akár egymilliárd dollárt is hozhat Steve Jobsék konyhájára induláskor.