További Mobil cikkek
Nagyot néznének a Szent István Bazilika előtt rutinszerűen csattintgató turisták, ha ugyanazt látnák a gépük keresőjében, amit Tukora Balázs lát a sajátjában. Az ő kamerás Nokiájának kijelzőjén ugyanis galambok és turisták helyett Yoda mester mellszobra tölti ki a templom előtti díszköves placcot. Mint minden szoborhoz, az ezüstszínű Yodához is közel lehet menni, körbe lehet járni, a fejét viszont nem lehet fényesre simogatni, mert ez a Yoda, bár köztéri szobor, egy négyzetcentit sem foglal a köztérből. Viszont az gyalogol át rajta, aki akar.
Tukora Balázs műve, a virtuális térbe helyezett és a valós térben mobilkamerával megjeleníthető szobor díjat nyert a Budapesti Őszi Fesztivál és az ARC közös köztériszobor-pályázatán - párja, egy három dimenziós bika októberben az Oktogonon lebegett, amíg a térbe vetítéséhez szükséges, járdára festett ábrát el nem koptatták a járókelők.
"Eredetileg nem akartam jelentkezni, aztán beugrott, hogy kéne csinálni egy ilyen virtuális szobrot" - mondja a művész, aki tavaly hűtőszekrény méretű koldusautomatájával indult és állított ki ugyanezen a pályázaton. "Beadtam a 3D Studiós látványtervet, azt mondtam, hogy én ezt meg tudom csinálni, ők meg elfogadták. Akkor elkezdtem rajta tökölni, de kiderült, hogy ez nem triviális feladat. Fél évig éjjel-nappal ezt írtam, mire befejeztem."
A 33 éves Tukora, aki a Pécsi Tudományegyetemen tanít robotikát és mesterséges intelligenciát, úgy oldotta meg a feladatot, hogy vonalakból és pöttyökből álló alakzatot helyez el oda, ahova a szobrot szeretné állítani. A kamerás mobilon futó program, amelyet Javában írt, felismeri a formát, a referenciapontokból kiszámolja a kamera pozícióját és orientációját, majd a virtuális térbe varázsolja a szobrot.
Ilyet még nem csinált senki
A szoborprogramnak létezik házilag használható desktop-változata is - ehhez elég színes printerrel kinyomtatni a piros-kék referenciaábrát, letölteni és a mobiltelefonra telepíteni a Java-programot, és máris ott vigyorog Yoda a csipketerítőn. A kültéri változathoz nagyobb ábra kell, amely a kinti fényviszonyok miatt fehér vonalakból és piros körökből áll. A program mindössze 60 kilobájt, ami ahhoz képest csoda, hogy a feladat rendkívül bonyolult és számításigényes. Fennakadás nélkül nem is megy a szobrászkodás: az alkalmi, papírból készült referenciaábrát könnyen elfújja a szél, és csak sokadszori próbálkozásra készül értékelhető kép Yodáról a Bazilika előtt, illetve a Duna-parton, Marton László József Attila- szobrának társaságában.
Művészet a gyakorlatban
"Vannak még korlátok" - mondja a művész -, "a szobornak tömörnek kell lennie, színesnek, alacsony poligonszámúnak, és durva textúrákat kellett rátenni. A programot úgy írtam meg, hogy belevettem egy kis siemenses részt, egy kis nokiás részt. Erre a megvalósítási hibák miatt van szükség, a Siemensre például általában nehéz fejleszteni. Ez még kezdetleges technológia, de ha nagyobb lesz a telefonok memóriakapacitása, nagyobb képeket is tud majd kezelni."
Szörnyű érzés egy művészt alkotásának gyakorlati hasznáról faggatni, de Tukora már gondolt rá, hogyan lenne hasznosítható a technika pénzes kontextusban: virtuális szobor készíthető akár egy fotelről, amelyet a vásárló bepróbálhat a nappaliba. "Ha fotelt akarsz venni, letöltöd a modelljét a bútorbolt honlapjáról, otthon leteszed az ábrát a fotel helyére, és mobillal megnézed, hogy néz majd ki a szobában. De használható az építészetben is: a tervező odaadja a leendő épület 3d-s objektumát, installálod a programot, és megnézed, milyen lesz a házad azon a telken, amit kinéztél."