Koreai luxusműanyag fémberakással
További Mobil cikkek
Csakis szuperlatívuszokban lehet beszélni az LG KE800 csokitelefon dizájnjáról. Első ránézésre ékszerdobozra hasonlít a luxuskészülék, mintha nem is nyomtatott áramköröket, hanem mondjuk gyémánttal kirakott brosstűt rejtene. Az előlapon lévő gravírozott fémcsík olyan egyedülálló eleganciát kölcsönöz az egyébként teljesen hétköznapi műanyagokkal borított készüléknek, mint egy méregdrága Prada napszemüveg egy ötszáz forintos nylon otthonkába burkolózó reszketeg öregasszonynak.
Beépített hardveres játék
Sajnos a műanyag felület könnyen karcolódik, és ha nem tartják üvegvitrinben a készüléket, akkor koszolódik is. A luxuskategóriás KE800 felületén megtapadó ujjlenyomatokról és egyéb foltokról valamiért mindig az jutott eszembe, hogy ott biztosan egy kisebb bacilustenyészet kezdte meg nem túl sok reménnyel kecsegtető életét. Szerencsére a dél-koreai LG mérnökei kitaláltak erre egy ötletes megoldást: a készülékhez mellékeltek egy pici kis törölgetőpárnát. A KE800 jobb felső sarkára felakasztott párnácskával könnyen eltávolítható a készülék felületére rakódott zsír, izzadtság és por. Ezzel persze az idők végezetéig el lehetne pepecselni, mivel akárhol fogja meg az ember a mobilt, törölgetés közben garantáltan újabb nyomot hagy rajta.
A koreai dizájnerek ötletességét dicséri a kijelző alatt lévő kilenc irányítógomb is. Bizonyos szempontból jók az érintésérzékeny gombok, hiszen nincs bennük mozgó alkatrész, tehát nem hibásodnak meg a túl sok nyomkodástól. Ugyanakkor az új technológiának számos hátránya van, például elég könnyű rossz gombot megnyomni, ha az ember a megszokott lazasággal kezeli a mobilját, és nem figyel oda arra, hogy csak az ujja végével érintse a felületet. Erről a nehézségről egyébként maga az LG is tud, hiszen a készülék használati utasításban hét pontból álló leírás foglalkozik az érintésérzékeny gombokkal.
A használati utasítás szerint az érintőgombok csak tiszta és száraz kézzel használhatók, és nem garantált a működésük, ha a mobil védőburkolatban van. Akkor sem működik, ha kesztyűt hordunk. Télen fagyjon le a keze annak, aki telefonálni akar. Végül a legjobb javaslat: az ujja végével pontosan azt a gombot nyomja meg, amelyiket akarta, és ügyeljen arra, hogy közben ne nyúljon hozzá a többi gombhoz. Lehet, hogy a mechanikus gombok gyakran meghibásodnak, de legalább nem kell külön felkészülni a használatukra. Egyszerűen csak működnek.
Zene füleimnek
Minden fontos alapszoftver megtalálható a KE800-ban, telefonkönyvében ezer nevet lehet elmenteni és mindegyikhez négy számot lehet megadni, a naptár gyönyörű, és egyenesen el voltam ájulva az ébresztőórájától, mivel nem brutális zörejekkel vert fel álmomból, hanem egy viszonylag kellemes dallamal. Kérhető alkalmi riasztás, és az egész hétre vagy csak hétköznapokra is külön ébresztést lehet beállítani
Van mp3-lejátszó is, sőt a készülék oldalán lévő mp3 feliratú gomb, a microSD kártyával bővíthető memória és a szabványos jack dugós fülhallgató mind arra utal, hogy az LG részint zenetelefonnak szánta a KE800-at, a végeredményre azonban nem lehet büszke. Őszintén remélem, hogy a zenelejátszóért felelős mérnököt vagy továbbképzésre küldték, vagy pedig elküldték bambuszt termeszteni, a KE800 zenelejátszója ugyanis szar. Ma már igazán elvárható lenne egy zenelejátszótól, hogy ha a felhasználó belerak a mobiljába egy zenékkel telepakolt memóriakártyát, akkor a zenéit le is tudja játszani. A KE800 esetében azonban nem ez történt, a lejátszó úgy látta, hogy egyetlen árva mp3 sincs a kártyán. Végül a leírásból kiderült, hogy a mobil e tekintetben egy bambuszrügy intelligenciájával sem rendelkezik, csak akkor látja a zenéket, ha azokat egy bizonyos mappába rakják. Ok, átmásoltam az albumokat, erre még mindig azt mondja a mobil, hogy nincs itt zene. Végül kiderült, hogy a lejátszó nem kezeli a mappákat, minden egyes fájlt a megadott alapkönyvtárba kell pakolni. Lejátszási listákat sem kezel, tehát aki az mp3-at a szokványos 01-számcím, 02-számcím formátumban tárolja, alaposan megszívja, mert először az összes első, majd a második, harmadik stb. számokat kell egymás után végighallgatnia.
Hasonló fájlkezelési problémával találkoztam a beépített fényképezőnél. A két megapixeles autofókuszos kamera egészen jó képeket készít, de a szoftver magától nem tudta megoldani azt a problémát, hogy kivettem a memóriakártyát: alapértelmezett mentési helynek a kártyát adtam meg, a kamera azonban nem állt át automatikusan a belső memóriára, inkább szólt, hogy nincs hová mentenie. Mire végigböngésztem a beállításokat, és átállítottam a mentés helyét, már nem volt mit lefotóznom. A kamera egyébként is lassan reagál, tehát leginkább a táj fotózására alkalmas.
Verdikt
Nem hibátlan tehát az LG KE800, de szerintem még így is van piaca. Kiváló második készülék lehet VIP koktélpartikra, merdzsó mellé. Azoknak, akik nem csak úgy zsebre vágják a mobiljukat, hanem óvatosan bebugyolálják a hozzá adott védőtokba, és miközben óvatos simogató mozdulatokkal nyomkodják az érintőgombokat, még néhány becéző szót is elmormolnak a fogaik közt. Akik messziről tesznek a fájlkezelésre, csak játszadozni akarnak a készülékkel. Messziről nézve elegánsnak tűnik, ragyogó kijelzője odavonzza a tekintet, és látványosan lehet nyomkodni az érintőgombjait. Olyan rongyrázós típus.