További Mobil cikkek
De mi az összefüggés a muslincák és London üzleti negyedének túlterhelt mobilrendszere között?
Sejtek és cellák
Ketten közülük |
Vegyük például a muslinca embriót! A fejlődés során valamilyen módon eldől, hogy a kezdetben azonos sejtek közül melyikből legyen szárny, fej, tor, potroh - és mivel a muslincában nem működik központi bizottság, minden sejt maga dönti el, hogy mivé fejlődik. Tatesont ez vezette a mobilrendszerek problémáinak megoldásához.
Színezett területek
A mobilszolgáltatók drága pénzért engedélyt kapnak egy frekvenciasávra. A bázisállomások ebből a sávból bizonyos frekvenciákon bonyolítják az adatforgalmat (főként beszélgetést). A szolgáltató feladata, hogy úgy ossza el a frekvenciákat az állomások között, hogy számuk épp elegendő legyen az ott tapasztalható forgalom ellátására.
Térkép e táj |
Emellett arra is ügyelni kell, hogy az egymással szomszédos állomások ne ugyanazokat a frekvenciákat használják, mert az interferencia leronthatja a hangátvitel minőségét. Olyan ez, mintha egy térképen minden szomszédos országot különböző színűre próbálnánk színezni a lehető legkevesebb szín felhasználásával.
Ön dönt
Tateson tudta, hogy a muslincaembrió sejtjei nem pusztán a maguk által kitalált módon fejlődnek, de folyamatosan kommunikálnak egymással. Az a sejt például, amelyből a szárny lesz, olyan kémiai üzenetet küld az őt körülvevő sejteknek, amely megakadályozza, hogy ők is szárnnyá fejlődjenek. Az idegrendszerré fejlődő sejtek hasonló üzenetekkel "szerzik meg maguknak a jogot" a fejlődésre, míg végül minden sejtcsoport a neki szánt szervekké alakul, míg végül muslinca lesz a dologból.
A bázisállomások frekvenciáinak elosztására a szakember ugyanezt a megoldást dolgozta ki: az állomások szomszédjaikkal kommunikálnak, frekvenciákat kérve. Amelyik állomás nagyobb forgalmat bonyolít az hangosabban követelőzik, és megkapja a frekvenciát, míg végül mindegyik megkapja azt, amelyik a rendszer optimális működéséhez szükséges.
Éljenek az állatok!