További Mobil cikkek
Idén már olcsóbban telefonálhatunk az Európai Unió területén, de a mobilinternetezés még mindig brutálisan drága. Sokan panaszkodnak arról, hogy a nyaralás után több tízezer forintot kellett kifizetniük néhány weboldal meg email letöltéséért. Viviane Reding uniós távközlési biztos azt ígérte, hogy az adatforgalom is olcsóbb lesz majd, mert ha semmit sem tesznek a szolgáltatók, akkor majd ők kikényszerítik az árcsökkentést. Addig viszont maradnak a megabájtonként ezerforintos roamingtarifák.
Kötetlen internet
Persze, akinek nem szolgáltatóhoz láncolt készüléke van, lazán otthon hagyja a hazai SIM kártyáját, mert sok külföldi mobilszolgáltató árul olyan előfizetést, amellyel internetezni is lehet. Ezeknél a kártyás díjcsomagoknál természetesen előre kell fizetni a használatért, így viszont az embert nem érheti meglepetés a hónap végén. A különböző országokban megvásárolható díjcsomagokat Martin Sauter mobilszakértő már össze is gyűjtötte egy angol nyelvű szájton, miután megunta, hogy az ismerősei állandóan tőle kérnek tanácsot utazás előtt. A weboldal tartalmát regisztráció után bárki szabadon szerkesztheti (ugyanolyan rendszerű, mint a Wikipedia), tehát a folyamatosan bővülnek és frissülnek az ott fellelhető információk.
A listán számos népszerű európai turistacélpont szerepel, mint például Németország, Olaszország, Portugália, Franciaország, Hollandia, Spanyolország, Ausztria, Nagy-Britannia, Lengyelország és Csehország; és olyan távolabbi országok is, mint a Dél-Afrikai Köztársaság, India, Brazília, Uruguay és Paraguay.
Aki Spanyolországban képtelen ingyenes Fon hotspotot találni, vagy semmiképpen sem szeretne csak azért leülni egy kávézóba, mert ott van wifi, kilenc euróért kétszáz megabájtos előfizetést vehet magának (Maxxi Web Time nevű kártyával például kilenc gigabájtot lehet letölteni, de ez hétköznap csak délután öt és reggel kilenc között használható. Amúgy húsz euróért adnak olyan ötszáz megabájtos csomagot, amely napközben is működik.
Viccrovat
Az Európai Unió területén a magyar Vodafone 1800 forintot számláz ki egy megabájt letöltéséért, ha a felhasználó wapot használ, az internetezés 1250 forint megabájtonként. Persze csak a preferált hálózaton, más szolgáltatónál 2800 forintba került egy megabájt. A szolgáltató emellett még azzal kedveskedik az ügyfeleinek, hogy fél megabájtos egységekben számol, tehát minden megkezdett fél megabájtért fizetni kell. Érdekes, hogy a német Vodafone-nál kapható Vodafone WebSessions kártya tizenöt euróért 24 órás hozzáférést biztosít, egyelőre forgalomkorlát nélkül, de szeptemberben ötven megabájtos korlátozást vezetnek be. A kártya a legtöbb európai országban használható, Magyarországon is.
A magyar T-Mobile 1200-1800 forintot számláz ki megabájtonként az Európai Unióban, de például Prágában a cseh T-Mobile-tól 30-32 euróért korlátlan egyhavi internetelérést lehet venni. A Pannon a külföldi internetezésért 2400 forintot számláz ki megabájtonként. Mindkét cég száz kilobájtos egységekben számol.
A többit nézze meg mindenki a weboldalon, és aki újabb tapasztalatokat szerez, ne felejtse el közzé tenni a wikiben.