További Mobil cikkek
Az elmúlt évben minden a mobilinternetről szólt. A szolgáltatók több megabites hozzáférést adnak elfogadható áron, Magyarországon is megjelentek a webes szolgáltatásokra kihegyezett iPhone, egyre több a böngészésre kihegyezett érintőkijelzős mobil, és még a hagyományos formájú multimédiás Nokiákban is nagy hangsúlyt kap az online megosztás, mint az mms XXI. századi alternatívája. Sőt, az év végére már az internetes hozzáféréssel egybeépített laptop is megjelent a hazai kínálatban.
Mobilinternet a hátizsákban
A Novatel nevű cég egy mobilhálózatra kapcsolható hordozható wifi hotspotot mutatott be, ami egy újabb példa arra, hogy milyen sokféleképpen használható a mobilinternet. A Mifi névre keresztelt eszköz akkora, mint egy kártyapakli, de egy linuxos számítógép is van benne, ami különböző alkalmazásokat tud futtatni. Például fotókat küld egy wifis digitális képkeretre, vagy menet közben a mobilhálózatról letölti az emaileket a memóriakártyájára, és amikor a felhasználó bekapcsolja a laptopját, onnan néhány másodperc alatt lemásolhatja a friss leveleket. A hsdpa-s kütyü készenléti ideje 40 óra, de négy óra aktív kapcsolat után lemerül.
Ennek megfelelően nő a mobilszolgáltatók adatforgalomból származó bevétele is, ami jó dolog, mert kellett végre találniuk valamit a hanyatló hangszolgáltatás helyett. Külföldön, a fejlettebb piacokon azonban már kongatják a vészharangot, mert a bevételeknél sokkal nagyobb arányban nő a mobilhálózatok adatforgalma. Hazánkban a Pannon és a T-Mobile csak nemrég állt elő korlátlan adatcsomaggal, ezért a letöltők csak most kezdik majd nagy mértékben megnövelni a forgalmat.
Országos túránkon nem tapasztaltunk komolyabb fennakadást, ahol volt hsdpa-lefedettség, ott általában mindhárom szolgáltatótól megkaptuk a megabites letöltési sebességeket. A háttérhálózaton azonban egyre többen osztozkodnak majd, amikor már nemcsak dísz lesz a mobilokban a sok online szolgáltatás, de az emberek el is kezdik használni azokat. Fényképet és videót töltenek fel a portálokra közvetlenül a mobilról, zenéket, filmsorozatokat és szoftvereket töltenek le a mobiljukra, és a készülékek folyamatos kapcsolatot tartanak fenn a közösségi portálokkal, csevegőhálózatokkal és emailszerverekkel. Amíg egy nyugis kertvárosban nehezebb lesz túlterhelni a hálózatot, mert kevés felhasználó jut egy négyzetkilométerre, addig a bérházakban és a lakótelepeken ezrek csatlakoznak majd alig néhány bázisállomásra.
A hálózat tehermentesítésére jó a wifi, de nem minden esetben. Sok vállalatnál például nem engedik fel a belső hálózatra a személyes eszközöket. Az Egyesült Államokban az AT&T másfajta megoldást keres, a USA Today cikke szerint a szolgáltató 2009 elején elkezdi tesztelni a hálózatot tehermentesítő femtocellákat. Ezek miniatűr bázisállomások, amelyek az emberek saját vezetékes internetelérésére csatlakoznak. Az AT&T ráadásul olyan femtocellát tesztel, ami a hangszolgáltatáson kívül nagy sávszélességű hozzáférést is nyújt a közelben tartózkodó mobiloknak.
Megoldásból csalódás?
A Disruptive Analysis jelentése szerint jó hír, hogy a szolgáltatók más most megoldásokat keresnek a tehermentesítésre, de a gyors sikert hamarosan csalódás követheti. A femtocellák támogatói ugyanis nem csak a beltéri lefedettség növeléséről álmodnak. Nagyobb horderejű változásokat terveznek, arra számítanak, hogy felhasználók millióinál lesznek ilyen mini bázisállomások, amelyeken új otthoni szolgáltatásokat vezethetnek be. Amellett, hogy gyors és olcsóbb kapcsolatot biztosítanak.
Csakhogy az újszerű szolgáltatások – például a mobilokról online biztonsági mentés készül, a készülékek előre kiválasztott műsorokat töltenek le – csak akkor működhetnek, ha a femtocellák közelében máshogy viselkednek a készülékek. Bár a mostani mobilok rá tudnak csatlakozni egy femtocellára, nincsenek ráoptimalizálva, alkalmazási szinten nem kezelik az újfajta kapcsolatot. Az elemzés arra figyelmeztet, hogy a megfelelő mobilok bevezetése évekig tarthat. Látva a mobilinternet eddig fejlődését, világ mobilszolgáltatóinak és a gyártóknak gyorsan kell dönteniük, hogy miként akarják megoldani, megelőzni a hálózatok túlterheltségét.