Már majdnem tökéletes az iPhone
További Mobil cikkek
Szerencsére sokat gyorsult az iPhone. Az előző modell csak az EDGE-et támogatta, annak az elméleti maximuma 236 kilobit másodpercenként, miközben az iPhone már a harmadik generációs HSDPA-val kompatibilis, ami Budapesten esetenként 7,2 megabitet jelent. Ezt a sebességet ugyan nem sikerült elérni, de legtöbbször egy megabit feletti sebességen ment a mobil egy olyan pontján a városnak, ahol két megabitnél többet még nem sikerült mérni pc-re kötött 3G-vel sem. Megpróbáltam lemérni, mire képes az iPhone egy szintén HSDPA-kompatibilis mobilhoz, a HP iPaq 914-eshez képest, amibe még nehezebb volt beállítani az APN-t (egy symbianos Nokia mondjuk magától letölti), de hiába lehetett volna elméletben gyorsabb a Windows Mobile-os készülék, még csak le sem tudta futtatni a sebességtesztet. A már emlegetett különbség: talán nem tud akkora sávszélességet az iPhone, mint néhány konkurense, mégis ezerszer alkalmasabb arra az egy feladatra, aminél számítanak a megabitek.
Félig nyílt, félig zárt
A másik nagy újítás a GPS-csip megjelenése, ami elvileg segítségünkre lehet abban, hogy bárhol megtaláljuk magunkat. Méghozzá gyorsan, mert a telefont a mobil-adótornyok adatai is segítik, nemcsak a műholdak, így a szokásos, akár egy-két percig is eltartó pozícionálás helyett néhány másodperc alatt megmutatja az iPhone, hogy merre ácsorgunk, kivéve amikor érthetetlen okokból ez is percekig keresgél.
Egyelőre sajnos csak a Google Maps-szel tudjuk használni a szolgáltatást, tehát rendes navigálásra, autózás közbeni segítségnyújtásra nem érdemes számítani, ráadásul az aktuális városrész térképét mindig le kell tölteni, ami komoly adatforgalmat generál. Állítólag készül már valami előre letölthető, menet közben is használható szoftver a TomTomtól, de hivatalosan az Apple eleinte nem támogatott semmilyen fejlesztést, ami a GPS-csipre épül. Most már engedékenyebb, de a történetnek ez a része még egy nagy kérdőjel.
Az viszont már biztos, hogy az iPhone-nal készült képek mellé a telefon beszúrja a pontos koordinátákat is, úgyhogy hazaérve méterre pontosan meg tudjuk nézni, hol nyomtuk le az exponáló gombot. Kár, hogy a fotó nem lesz különösebben jó, az iPhone két megapixelese legfeljebb átlagos minőségű az amúgy is csak átlag alatt teljesítő telefonos mezőnyben.
Nemcsak a külső, vagy a hardver újult meg, hanem a szoftver is. A legnagyobb változást talán az iTunes App jelenti, ahonnan mindenféle alkalmazásokat letölthetünk a telefonhoz. Ehhez először létre kell hozni egy iTunes Accountot, amire ugyan eddig is nyílt módja a magyar júzereknek, vásárolni viszont már nem tudtunk az online boltból. Tizedike óta viszont a magyar felhasználók is regisztrálhatnak, és bár dalokat még mindig nem tölthetünk le, a telefonhoz készült alkalmazások közül már válogathatunk. Sok ingyenes programot találunk, másokért meg fizetni kell, vannak hasznos és rendkívül ostoba szoftverek is (aranyérmes az a játék lehet, ami azt figyeli, mennyi ideig nyomjuk az iPhone Home-gombját).
Azt azért látni kell, hogy a mobil most sem lett nyílt platform, hiszen csak azokat az alkalmazásokat tölthetjük le, amiket az Apple engedélyezett, a lista viszont már-már most is átláthatatlanul hosszú (900 tétel), és jó hír, hogy a szoftverfrissítés után az első generációs iPhone-tulajdonosok és az iPod Touch vásárlói is letölthetik ezeket a programokat.
Fontos újítás a MobileMe névre keresztelt előfizetéses online szolgáltatáscsomag, amiről az első napokban sok rosszat lehetett hallani, de mára már összeszedték magukat Cupertinóban. A szolgáltatás része, hogy a központba beérkező adatokat minden, az előfizetőhöz tartozó eszközre eljuttatja az Apple, és bár eleinte voltak kisebb fennakadások a kétirányú kommunikációban (hiába töröltünk egy levelet az iPhone-on, azt külön kellett törölni a Macen), most már nincsenek ilyen gondok: a kivégzett levél másfél másodpercen belül eltűnt a számítógépről is. Jól működik az események és ismerősök szinkronizálása is, és menet közben tölthetjük fel a MobileMe-galériába a fotókat, hogy otthon mindenki egyből megnézhesse, merre nyaralunk, amíg ők dolgoznak. A szolgáltatás tehát komoly lépés abba az irányba, hogy a mobilt üzleti telefonként is el lehessen adni, vagy hogy még több emberrel megutáltassuk magunkat.
Ugyanez igaz az Exchange-kiszolgálóra, amit viszonylag könnyedén be lehet állítani, onnantól kezdve meg akár a wifin keresztül is átjönnek a levelek, kontaktok, események. Még egy gesztus az öltönyös felhasználóknak, ahogy az is, hogy a telefon képes a PowerPointban, a Pagesben és a Keynote-an készült dokumentumokat is olvasni.
Hibalista
Persze a régi hibák közül az új mobilban is megmaradt jó pár. A már említett kopipészt hiányán túl (amit a 2.1-es szoftver orvosol majd) még mindig nem lehet házilag kicserélni az akkut, pedig a 3G-csip hamarabb kivégzi majd a telepeket, mint elődje. Ráadásul nem is mindig baj, ha a telefon szétszedhető: volt egy ismerősöm, akinek a mobilja azonnal szétesett, ha véletlenül földbe csapódott, ami gyakran megesett a készülékkel, mégsem volt egy repedés sem rajta. Azért nem, mert az összes mozgási energiát elnyelte a hátsó burkolat kipattanása, amit egy mozdulattal vissza lehetett rakni. Az iPhone viszont egy szilárd egység, aminek a kijelzője ugyan már bizonyított, az új, műanyag hátlap tartósságáról viszont nem vagyok meggyőződve.
És akkor sem jönne rosszul a kiszedhető akku, amikor lefagy a telefon, amit nekem például azzal sikerült összehoznom, hogy egyszerre játszattam le zenét és töltettem le egy weblapot a telefonnal: végtelen ciklusba kerülő zene, zéró reakció a gombokra, még szerencse, hogy öt perc után, mikor vésővel estem volna neki (nincs az a dal, amiből jó lenne vég nélkül ugyanazt a három tizedmásodpercet hallgatni), újraindította magát.
Nagy kérdés még a hazai forgalmazás. A kipróbált mobilt Handrás még Olaszországból hozatta, és kisebb vagyont fizetett érte. A pletykák szerint nálunk sem lesz olcsóbb az iPhone, Angelday úgy tudja, 180 ezer forintba kerül majd a csomagfüggetlen modell. Persze lesz előfizetéses konstrukció is, két éves hűségnyilatkozattal, 10 ezer körüli havidíjjal, valószínűleg valamilyen adatcsomaggal, annak a készüléknek elvileg 40 ezer forint körül lesz a kezdőrészlete. Ha lehet hinni a pletykáknak, augusztus 22-én derül ki, hogy a T-Mobile milyen konstrukcióban dobja piacra a telefont, egyelőre azonban semmilyen nyilatkozatot nem ad ki a szolgáltató.
Könnyű észrevenni, hogy az iPhone 3G-ben maradtak hibák, mégis tökéletes készülék: együtt lehet vele élni, szeretni lehet, nem úgy, mint sok symbianos, vagy windowsos társát. Mert amit tud, azt többnyire jól tudja, és a funkciók valóban megsokszorozódtak az előző modellhez képest. És ne feledjük: az Apple még csak egy éve mutatta be első telefonját, amivel a felhasználói élményt túlzás nélkül sikerült megújítania. Egy évvel később piacra dobta a javított verziót, ami választ ad szinte az összes olyan problémára, ami elődjével kapcsolatban felmerült. Amennyiben a szoftveres frissítésekkel, vagy egy jövőre érkező új modellel az Apple kijavítja azt a kevés hibát, ami az iPhone-nal kapcsolatban még felmerül, nagyon komoly bajban lesznek a konkurensek. Legfeljebb már csak divatból lesz érdemes megvásárolni őket: mert ki akarna iPhone-t venni, ha mindenkinek az van?
Apple iPhone 3G
kb. 100 ezer forint |Hivatalos Honlap
Az iPhone-t az XMS-től kaptuk tesztelésre.