
A mai átlagos drótnélküli kapcsolat másodpercenként ötvenmillió bites adatátviteli sebességet biztosít. A Siemens munkatársai három adó és négy vevő antenna között egymilliárd bitet forgalmaztak másodpercenként. A kapcsolat sebességének megsokszorozásához az ortogonális frekvenciaosztásos multiplexelés (OFDM) nevű technikát alkalmazták.
A frekvenciaosztásos multiplexelés során több jelet adnak különböző frekvenciákon - e technika hatásfokát azonban rontja a párhuzamos adások közötti interferencia. Az OFDM a jelet több alegységre osztja, ezeket szinkronizálva csökkenti az interferenciát. Ezt a módszert bizonyos drótnélküli hálózatok és digitális műsorszórási rendszerek már gyakorlatban is alkalmazzák.
A kisebb részekre osztott adás valós idejű rekombinálása azonban jelentős számítási teljesítményt igényel. A Siemensnél ezért új algoritmusokat dolgoztak ki, hogy jelentősebb adatmennyiséggel bombázhassák a hardvert.
Rádió a jövő drótja
Kísérleti rendszerünk azt demonstrálja, milyen erős ha az OFDM-et több antennával kombináljuk - Mondta Christoph Caselitz, a Siemens mobil hálózati divíziójának elnöke a New Scientistnek. Caselitz szerint a drótnélküli hálózatok adatforgalma 2015-re megtízszereződik.
A gyors OFDM hálózatot a Siemens a német Heinrich Hertz Intézettel és az Alkalmazott Rádiótechnikai Intézettel közösen fejlesztette ki. A 3GSM Világkongresszus résztvevői 2005 februárjában működés közben is megtekinthetik a szupergyors mobilhálózatot.
