További Mobil cikkek
Sokat elárul hazánk informatikai iparáról, hogy a Budapesti Nemzetközi Kiállításon a MobilShow, INFOmarket és INFOtrend kiállításoknak kiosztott B pavilon nagy részét autók foglalták el. Nem humanoid robottá átalakuló szerkezetek, és nem is föld-levegő rakétákkal felszerelt sportkocsik, hanem teljesen hétköznapi járgányok.
Az még érthető, hogy dögösen feltuningolt sportautóval népszerűsítik a műholdas navigációs rendszereket, de nem egészen világos, hogy a közlekedés veszélyeire figyelmeztető karambolos roncsautók mit keresnek a T-Mobile standja és a mekdonáldszos terminálok tőszomszédságában. Valószínűleg nem volt más hely, és ciki lett volna, ha a pavilon kong az ürességtől. Persze a falak mentén még így is bőven maradt betöltetlen hely.
Kamu nélkül
Mindettől függetlenül a mobilkiállítás sokkal színvonalasabb volt, mint 2006. decemberében, amikor a terem egyik sarkában egy elektroszmogot szűrő szütyőt népszerűsítő hölgy azzal kábította az érdeklődőket, hogy a termék kifejlesztésén egy egész tudóscsoport dolgozott. Tudósok szőtték a rézhálóval megerősített vászontáskát. A másik sarokban pedig egy AkkuFresh nevű formáció (cég?) árult nanokerámiás matricát, amely állítólag 200 százalékkal megnöveli mobilakku élettartamát. Ezt majdnem be is bizonyította az eladó egy "ionmérő" segítségével, de arra hivatkozott, hogy ő azt nem tudja beindítani.
Idén nem voltak ilyen egzotikumok, és olyan volt a hangulat, mintha 3GSM egyik legkisebb és legeldugottabb termébe tévedtem volna. Vasárnap délután kevés volt a látogató, de mindegyik standnál lézengett egy-két érdeklődő. Nagy standdal jelent meg a Pannon és a T-Mobile, és mindegyik mobilgyártó bemutatott valamilyen újdonságot. A Sony Ericsson a P1i-vel izmozott, a Motorola a Q9-et és a banánformájú Z8-at mutogatta, a Nokia pedig a nemrég bemutatott N81-gyel készült.
Múlt, vagy jövő?
Persze megint ott voltak a pavilonban a CKM leszedált lányai, talán ezzel az egyszerű eszközzel próbálták a pavilonba vonzani az egyszerű embereket. Ez önbizalomhiányról árulkodik, mert enélkül is bőven volt látnivaló. A MobilShow legérdekesebb eleme a mobiltörténeti kiállítás volt, ahol a több mint tíz évvel ezelőtti bunkofonoktól a vacak egynormás mobilokon át a legújabb multimédiás pengékig minden kategória megjelent. A vitrinek körül tolongó látogatók érzelmesen nosztalgiáztak arról, hogy miért váltottak Siemens C35-ről Nokiára, és hogy milyen rettenetesen nehéz volt a fél tégla méretű 2110.
A MobilShow fejlődése látható, de óriási betöltetlen űr tátong itt. Az elméletileg a jövő technológiáin dolgozó Mobil Innovációs Központ egyetlen nem túl feltűnő, körülbelül két négyzetméteres standon szerénykedett, és sehol nem voltak azok a magyar cégek, amelyek tavasszal Barcelonáig elmentek, hogy fejlesztéseiket fitogtassák. A hazánkban kutató óriáscégek sem mutogatták büszkén, hogy min dolgoznak a mérnökeink, és hiányoztak a látványos bemutatók arról, hogy mik a 3G legvadabb fejlesztései, vagy hogy mitől lesz a 4G jobb. Talán amikor a világ fejlettebb része már az 5G-nél tart, a magyar vásárlátogatók is megismerhetik az akkor már avítt technológiákat.