További Mobil cikkek
Jobb később, mint soha, gondoltuk, amikor az aktuális roamingtarifák összeállításába kezdtünk július közepén. A Balaton mindenesetre üres, úgyhogy a többség otthon tölti a nyarat, vagy külföldi útban sántikál. Utóbbiaknak jobb szem előtt tartaniuk, hogy még mindig sokkal jobb hívást fogadni, mint kezdeményezni: esetenként hatod áron megússzuk a beszélgetést.
Egységesítés
A szolgáltatók annyiban mindenképp segítették a nyaralók életét, hogy egységes tarifákat vezettek be. Nem kell harminc nyomtatott oldallal, meg mindenféle törtszámokkal foglalkozni, van három régió, régión belül meg mindenhonnan ugyanannyiért beszélhetünk, szerencsés esetben szolgáltatótól függetlenül.
Mondjuk ez nem igaz a Vodafone-ra és a T-Mobile-ra.
|
A Vodafone-nál a kártyás előfizetőnek a legegyszerűbb az élete. A vizsgált célországok közül ötből 295 forintért szólhatnak haza a nyaralók, egységes a hívásfogadás díja is (110 forint), igaz, keresgélni kell a preferált szolgáltatót. A nyomozásért cserébe átlagos percdíjakat kap az előfizető, de érdemes szórakozni a hálózatokkal, mert ha rossz helyre roamingol be a telefon, akár harminc százalékkal is többet kell fizetni.
A gprs nem működik kártyás szolgáltatással külföldön, az sms egységesen 110 forintba kerül. Az mms díjait is összegyűjthettük volna, de inkább nem, aki képes 640x480-as képeket küldözgetni mindenféle zenei aláfestéssel, az éljen csak bizonytalanságban a végösszeget illetően.
Követhetetlen
Számlás előfizetésnél még sűrűbb a massza, híváskezdeményezés esetén szó sincs egységes percdíjakról, a hívásfogadás és az sms viszont mindenhonnan 94,8 forintba kerül. Egy téveszmével ugyanakkor szeretnénk itt leszámolni: a szöveges üzenet nem költséghatékony. Érdemes lemérni, hogy milyen gyorsan tudunk beszélni – szerkesztőségi tesztünk alapján 160 karakter felolvasása 8-10 másodpercet vesz igénybe, úgyhogy hívásfogadás esetén hat sms-nyi élményt lehet elhadarni, egyetlen üzenet áráért.
Internetezni viszont nem különösebben kifizetődő a Vodafone-nal: egy megabájtért 1250 forintot kell fizetni a vizsgált országokban, kivéve Bulgáriát, ahonnan 2800 forintba kerül az aprócska csomag. Wapolni még kevésbé éri meg, egyrészt, mert az egész wap úgy szar, ahogy van, másrészt azért, mert így már 1800 forintba kerül egy megabájt. Kivéve persze Bulgáriát, ahonnan továbbra is 2800 forint a tarifa.
Érdemes lehet aktiválni az ingyenes Vodafone Passport szolgáltatást: ilyenkor egyszeri, 199 forintos kapcsolási díj megfizetése után már nem kell fizetni a hívásfogadásért, híváskezdeményezés esetén pedig a normál hazai perdíjakért hívhatjuk otthon maradt ismerőseinket (Horvátországból és Bulgáriából nem működik a szolgáltatás).
Féláron
|
Bulgáriában ennek a cégnek sincs partnerszolgáltatója, így az eleve magasabb percdíjak mellé nem jár kedvezmény, szóval tiszta ráfizetés ebbe az országba utazni.
A külföldi internetezés a T-Mobile-nál sem tartozik a legolcsóbb mókák közé, egy megabájt 1800 forintba kerül, Bulgáriából 3000 forintba. Ugyanakkor bizonyos országokban 3G hálózaton keresztül is netezhetünk, ennek segítségével gyorsabban lehet több pénzt elkölteni.
Egyre érdemes még figyelni: Dominóból kétféle roamingcsomag van, a hagyományos, meg a Direkt. A hagyományost akkor tudjuk előcsalogatni, ha mindenféle USSD kódokkal szórakozunk (tehát *101*telefonszám#), ha nem használjuk ezeket, a Direkt szolgáltatás lép életbe. A kényelmet viszont 25-30 százalékkal magasabb percdíjakkal bünteti a társaság, szóval aki szereti a pénzt, használja a kódokat.
Egyszerű az élet
Persze a T-Mobile kedvezményes perdíjai alacsonyabbak, de ötven százalékos díjcsökkentésre itt is van lehetőség. A Pannon akciós csomagjához 1500 forintért lehet hozzájutni 30 napra, ez tehát már fizetős szolgáltatás, ráadásul csak számlás előfizetéshez lehet megrendelni. Ezek a hátrányok, ugyanakkor a fizetős szolgáltatásért cserébe a híváskezdeményezés is kedvezményes árkategóriába kerül, tehát egy percért 270 forint helyett csak 135 forintot kell fizetni mondjuk Horvátországból: a 12. percben megtérül a befektetés.
Rossz ötlet
Az sms-re ugyanakkor nem jár kedvezmény, ráadásul a szolgáltatás csak augusztus 31-ig él, tehát ha valaki augusztus 30-án rendeli meg a csomagot, egy napra kapja a szolgáltatás (persze így csak 50 forintot kell fizetnie). Pontosabban semmennyire, mert csak 72 órán belül aktiválják a szolgáltatást, szóval a világ legrosszabb ötletei közé tartozik egy ilyen augusztus végi befizetés.
A Pannon 3000 forintért kínálja külföldi, 10 megabájtos gprs-csomagjait, a számlázási egység számlás előfizetésnél 10 kilobyte, kártyás csomagnál 100 kilobyte. Egy megabájtra leosztva tehát itt kell a legkevesebbet, 300 forintot fizetni.