További Mobil cikkek
Néhány hónapon át mindenki eljátszadozik a frissen megvásárolt mobiljában lévő új szolgáltatásokkal és szoftverekkel, de eztán sokan keresik a bővítés lehetőségét. Hasonló helyzetbe került ismerősünk, akinek egy Nokia E51 mobilja van. Játékokat akart letölteni, persze ingyen, így hamar rábukkant a kalózmásolatokat kínáló portálokra. Az összes elérhető játékot, illetve médialejátszó szoftvereket telepített a készülékére. Nem regisztrált olyan portálon, ahol hetente küldik sms-ben a letölthető játékok linkjét. A mobilja azonban egyszer csak vadul elkezdett üzeneteket küldözgetni, és a hónap végén kiderült, hogy a rengeteg sms 30 000 forintos számlát generált.
A Nokia E51 védelmi rendszere elég erős, a rajta futó Symbian S60 3rd Edition operációs rendszer ugyanis minden esetben megkérdezi a felhasználótól, hogy valóban akarja-e telepíteni a szoftvert. Az alkalmazások megbízhatóságáról a készüléken tárolt biztonsági tanúsítványok gondoskodnak. A telepítés során a mobil közli a felhasználóval, ha az alkalmazás megbízható és a telepítés nyugodtan folytatható, mondta Dankovics Tamás, a Nokia üzletfejlesztési igazgatója.
A felhasználót figyelmezteti a készülék, ha a tartalom nem megbízható forrásból származik, és ha a felhasználó eztán is folytatja a telepítést, veszélynek teszi ki adatait, készülékét, mobilforgalmát, tette hozzá a szakértő. Van esély arra, hogy a feltört program kártékony szoftverelemet is tartalmaz, ami a felhasználónak sokba kerülhet.
Dankovics Tamás azt javasolja a mobilozóknak, hogy a warezoldalakról ne töltsenek le programokat, emellett idegen bluetooth-eszköztől se fogadjanak el tartalmakat, mert mindkét módszerrel terjedhetnek vírusok. Ha mégis letöltődik a program, meg kell szakítani a telepítést, amikor a készülék nem megbízható szoftvert jelez. Az okostelefonokra egyébként aktív védelem is telepíthető, vannak folyamatos szűrést biztosító víruskeresők.
Túl a nehezén?
A Sycontact nevű magyar vírusirtó cég szakértői szerint 2005-2006 volt a legdurvább év a mobilvírusok szempontjából, amikor a Nokiákon még a Symbian S60 2nd Edition operációs rendszer volt elterjedt. Akkor több száz kártevő létezett, igaz négy-öt különböző alapötletre épült mindegyik. Csak egy igazi vírus volt, a Lasco, amely más fájlokat is meg tudott fertőzni.
A mobilon támadó bűnözők legnépszerűbb célpontjai a Symbian rendszert futtató mobilok, mert ezek a legelterjedtebb okostelefonok. Ezeket a készülékeket veszi célba a kártékony programok fele, a második legnépszerűbb célpont pedig a Microsoft Windows Mobile rendszere. A kártevők mindig azon a platformon jelentkeznek, ahol megéri fertőzni, mondják a Sicontact szakértői. A vírusok megjelennek majd az új platformokon is, amelyeken egyelőre kevesebb biztonsági program van, és a felhasználóik nem számítanak támadásra.
Sajnos a T-Mobile szervizébe bevitt Nokiát gyorsan megjavították egy gyári újraindítással, ezért a vírusirtó szakértők már nem tudták megvizsgálni, hogy mi okozhatta a tömeges sms-küldést. Nem kizárható, hogy vírus okozott bajt. A Symbian S60 3rd Edition operációs rendszert tavaly júniusban feltörték, és a hekkerek korlátlan hozzáférést szereztek a telefon fájlrendszeréhez.
A Nokiákat érintő legújabb ismert támadás egyébként éppen az üzenetküldést érinti. Speciális üzenetek segítségével megzavarható a megtámadott telefon, és a készülékek ezután nem hajlandó sms-t fogadni. A Curse of Silence elnevezésű támadás persze áldás is lehet azoknak, akiket túl gyakran zaklatnak üzenetekkel.