További MP3 cikkek
Az ufók szomszédságában
Etics Rt. Székháza |
A KFKI bejáratánál azonban legnagyobb meglepetésünkre nyoma sincs a titkos kutatóintézeteknél megszokott szigorú biztonsági eljárásoknak. A személyi igazolványunkat ugyan elkérik a portásfülkében szorongó őrző-védők, de közben fel sem pillantanak az általuk csak továbbképzési szakfolyóiratnak nevezett gyűrött pornóújságból.
Mindent tud
"Az Etics Metropolis technikai alapjait egy nyolcfunkciós házi médiacenter adja, amely egyszerre műholdvevő, rádió, mp3-lejátszó, nagysebességű internetkapcsolat, házimozirendszer, digitális felvevő, személyi számítógép és játékkonzol" -tudjuk meg a cég marketingigazgatójától Hoffmann Tamástól, miközben autójával a portától az Etics szocreál betonkockát formázó székháza felé tartunk.
Etics Metropolis |
Egyirányú kapcsolat
A tárgyalóasztal mellett ülve azután végre kiderül, hogy mi is rejtezik valójában a hangzatos "nyolc az egyben", illetve a "jövő virtuális városa" szlogenek mögött. Egy Pentium 4-es processzorral és 120 gigabájtos merevlemezzel felszerelt, divatos mini-pc-t kap majd az Etics Metropolis szolgáltatás előfizetője, persze monitor nélkül, mert hiszen a készüléket a televízióhoz kell csatlakoztatni. Mindehhez egy Astra műholdvevő társul, amivel nem csak televíziócsatornákat lehet fogni, de nagysebességű adatletöltésre is alkalmas.
A hardverek mellett a szolgáltatás legfontosabb összetevője a virtuális várost megjelenítő szoftver, aminek segítségével a felhasználók háromdimenziós környezetben barangolhatnak, magyarázza az igazgató. A szoftver egy képzeletbeli, ideális várost jelenít meg, amit svájci építészek segítségével terveztek magyar szakemberek. Metropolis különböző kerületeiben boltok, cégek képviseletei sorakoznak, de legnagyobb meglepetésünkre vallási negyedet is álmodtak az alkotók, a föld alá pedig vigalmi negyedet terveztek, virtuális örömlányokkal.
Marti Attila |
A televízióra kötött számítógép nagysebességű műholdas kapcsolaton keresztül tölti le a Metropolis megjelenítéséhez szükséges adatokat, vagy bármilyen internetes tartalmat. A feltöltés viszont nem része a szolgáltatásnak, vagyis az internetezéshez és a városban barangoláshoz is nélkülözhetetlen uploadot az előfizetőnek kell megoldania, egy ADSL-kapcsolat, GPRS-en át vagy más megoldással - tudjuk meg Marti Attila vezérigazgatótól.
Komoly befektetés
Vajon ki akar egy Quake-arénában bolyongva mikrohullámú sütőt, intim betétet vagy éppen rotációs ekét vásárolni, amikor az online boltokban sokkal egyszerűbben és gyorsabban beszerezhet mindent, nem is beszélve a sarki szupermarketről. A célközönségként megjelölt vidéki, számítástechnikában járatlan vásárlók hogyan fogják kezelni a sokfunkciós készüléket, ami azért valójában egy Windows XP alapú számítógép, és nem rendelkezik az eligazodást segítő "Filmet, de azonnal!" vagy "Vásárolj be hétvégére!" feliratú gombokkal. Ki bajlódik egy olyan internetkapcsolattal, amivel csak letölteni lehet? - fogalmazódnak meg bennünk a kételyek, de minden belénk szorul, mert a szolgáltatás döbbenetes üzleti megoldásaira terelődik a szó.
Tekintsen meg egy virtuálais farmot! (bardunge.com) |
Mindezért cserébe a felhasználó kap jó sok műholdas csatornát, persze leginkább kínai és üzbég nyelven, egyirányú, műholdas internetkapcsolatot, valamint jogot arra, hogy elkölthesse a pénzét a videótékában, a zeneboltban, vagy bármilyen, a rendszerhez csatlakozó boltban. Persze ha nincs hagyományos internetkapcsolata, akkor semmit sem ér az egész.
Hálózatépítés
Hogy mi ebben az üzlet? A cég persze minden internetes vásárlás után osztalékot kap, ráadásul még bérleti díjat is szed a város virtuális parcellái után, de a nagy pénz mégsem ebben van. Az Etics ugyanis nem költ tévéreklámokra, és elárusítópontokra, inkább multilevelmarketing-módszerekkel teríti az árut, azaz az Amwayhez vagy az Avonhoz hasonlóan jutalékért cserébe ügynököket toboroz, akik a saját barátaikra, szomszédjaikra vagy éppen a sógorukra próbálják majd rásózni a virtuális várost minden kiegészítőjével együtt.
Etics Plaza |
Kihalt virtuális városok
Már persze ha sikerül eladni egy olyan szolgáltatást, aminek minden eleme kapható külön is, a "Hihetetlen innováció!" és a "Virtuális jövő!" címkék nélkül. Műholdas letöltést például a Matáv is árul Sky DSL néven, csomagtól függően körülbelül 13-16 ezer forintért, a virtuális várost pedig rengeteget találhatunk a neten, elég ha csak beütjük egy keresőbe a 3D platformot készítő német cég, a Blaxxun nevét. A szoftverrel számos háromdimenziós csevegő szobát meglátogathatunk, de például a francia Grenoble városka digitális útjain is sétálhatunk. Tömegre azonban ne számítsunk, a háromdimenziós chat nem olyan népszerű, mint a hagyományos csevegő oldalak, Grenoble-ban például többszöri próbálkozásunk ellenére még csak egy kanadai háztartásbelivel sikerült összefutnunk.
Az Etics vezetői bizakodnak a jövőben, reményeik szerint a Metropolis népszerű lesz a vidéki fiatalok körében. A beszélgetés alatt mindvégig csillog a szemük, mint a tizenéves kiskamaszoknak, amikor Verne-könyvet olvasnak, úgy mosolyognak, mint Orbán Viktor a Széchényi-terv meghirdetésekor. Persze igazán nagyot már nem bukhatnak, hiszen saját bevallásuk szerint eddig 170 milliót fektettek a projektbe, információink szerint pedig egy-egy leendő ügynöktől 30 ezer forintot kérnek majd az induláskor belépési díjként. Ez pedig 5700 betanított segédügynökkel számolva már szerény, egymillió forintos nyereséget eredményezhet.
|