További Net cikkek
A Google elég jó sikerhányadossal hozza ki az újdonságokat, de a nagyképűen szemantikus keresőnek nevezett Squared egyelőre több sebből vérzik. Például van, hogy nem működik, ami egy online szolgáltatás esetében meglehetősen riasztó jelenség. A csütörtöktől élesben használható Squared elméletben azt tudja, hogy a találatokat nem egymás alatt, hanem táblázatba rendezve, mondhatni mátrixban jeleníti meg, így egy felületen látható az összes információ, amit máskülönben oldalról oldalra járva kellene összekopipésztelni.
„Míg a tények összegereblyézése az interneten viszonylag könnyű, bár unalmas feladat az embernek, sokkal nehezebb ugyanezt számítógéppel, automatikusan elvégeztetni" – mondta ki az egyik projektvezető, Alex Komoroske a tételmondatot. Tegyük hozzá: olyan nehéz, hogy sokszor még a Squared sem boldogul vele.
Konkrét példa: minden keresés Jenna Jamesonnal kezdődik, de Jenna Jamesonra a Squared egyszerűen nem produkál semmit. Minden keresés Petőfi Sándorral folytatódik, de Petőfi Sándorra a Squared egy teljesen értelmetlen táblázatot hoz elő, amelynek első sorában Magyarország szerepel, a másodikban meg a latin nyelv, az ország oszlopban kétszer is az USA, és még két cella, amelyekhez nem sikerült értéket rendelni. Ez így soványka.
Van, amire jó
Itt akár abba is hagyhatnánk a Square-rel való próbálkozást, és ráfoghatnánk, hogy nem működik, és erre nem szólhatna a Google egy szót sem. De ha nem adjuk fel, és elfogadjuk, hogy a Squared nem tud magyarul, illetve vetünk egy pillantást a demovideókra és a fejlesztői kísérletekre, jön a meglepetés: van, hogy a Squared működik, és van, hogy egész hasznos.
Ha például jó minőségű, esztétikus kivitelű kakukkos órát szeretnénk vásárolni, elég beírni a Squared keresőablakába, hogy cuckoo clock, és máris sorakoznak egymás alatt a jobbnál jobb kakukkos órák a 12.95 dolláros alapmodelltől az 1019,37 dolláros Orvis Black Forestig. Minden sorban egy óra, az oszlopokban pedig a Squared által felkínált kategóriák, ebben az esetben a márka, az ár és az állapot. A táblázathoz új sort és új oszlopot is hozzá lehet adni, az előbbivel újfajta órát helyezünk a mátrixba, az utóbbival további kritériumokat adhatunk meg.
A fejlesztők mindezt a hibrid hajtású autók összehasonlításával szemléltetik, de ki lehet próbálni a Naprendszer bolygóival vagy tükörreflexes digitális fényképezőgépekkel is – nem tökéletes ugyan, de működik. A planets (bolygók) keresőszóra, amit a Squared is példaként ajánl, csak hét égitest jön ki, de a hétből kettő nem jó, mert a Ceres csak törpe, csakúgy, mint a három éve lefokozott Plútó. Az Add items ablakban a Squared felajánlja még az Uránuszt és a Neptunuszt, így megvan a hét, de a Marsot már kézzel kell hozzáadni a listához. Alaphelyzetben az oszlopokban megjelenik az egyes bolygók keringési ideje, felületi gravitációja és átlagos sűrűsége, de hozzáadhatunk még bármilyen más adatot, például a Földtől való távolságot, amit a Squared meglehetősen kaotikus formában prezentál – hol kilométerben, hol mérföldben, hol fényévben.
Ugyanezt el lehet játszani bármivel az USA elnökeitől a digitális tükörreflexes fényképezőgépekig, és kis munkával egészen ügyes táblázatok állíthatók össze, főleg, ha az ember kibékül a No value found hibaüzenettel és azzal, hogy a szemantika mai állása szerint a Golden Park Hotel magyar király volt. Csakúgy, mint Bosznia.