Meglepő, és a folyton a digitális világvégét emlegető zeneipar számára bíztató eredményt hozott a brit Leading Question elemzőcég kutatása a fájlcsere helyzetéről. Több mint ezer internetezőt kérdeztek meg arról, hogyan szerzik be a zenéiket, és mindössze 17 százalék mondta azt, hogy fájlcserélő hálózatokat, vagy más, illegális letöltő szolgáltatásokat használ. Ez az arány a legutóbbi ilyen felmérés során, 2007 decemberében még 22 százalék volt. A visszaesés oka a 14-18 év közötti korosztályban keresendő, ahol másfél éve 42, most pedig már csak 26 százalék volt a fájlcserélők aránya.
Eközben a legális források egyre népszerűbbek. YouTube-on, MySpace-en és más videomegosztókon a megkérdezettek 65 százaléka hallgat zenét, és a webáruházak fizetős zeneletöltései is szárnyalnak. 19 százalék mondta azt, hogy rendszeresen vásárol zenét az interneten, ami magasabb, mint a fájlcserélők aránya. Az az érv is egyre gyengébb, hogy egy fájlcserélő sokkal több zenét tölt le, amint amennyit egy legális vásárló megvesz: másfél év alatt a brit számítógépeken levő összes zene között 4:1-ről 2:1-re módosult a letöltött és a megvett zenék aránya (vagyis még mindig az illegálisból van több, de az arányuk gyorsan csökken).
Bár a piackutatók a fogyasztói szokások változását, az egyre kényelmesebb és olcsóbb legális források előretörését látják a jelenség mögött, az eredményeket torzíthatja, hogy egyre több hír szól a fájlcserélő felhasználók és torrentoldalak bíróság elé citálásáról, és súlyos büntetéseiről. Így elképzelhető, hogy a megkérdezett internetezők egy része jobbnak látta, ha nem teljesen őszintén válaszol a kérdésekre.