Az ICANN (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) 1998 óta gyakorol ellenőrzést az internet legfelsőbb szintű domain-tartományai felett, hatáskörét az Egyesült Államok kormányától kapta, amely az internet elődjének számító katonai számítógép-hálózatot, az ARPANET-et pénzelte és felügyelte. Az ICANN kezeli azt a 13 DNS-szervert is, mely globálisan összehangolja a domainnevek feloldását. A szervezet egy időről időre meghosszabbított megállapodás, az úgynevezett Joint Project Agreement alapján működik, amely szeptember 30-án lejár, az új működési feltételekről pedig egyelőre keveset tudni.
Az új megegyezés szerinicannt a külföldi kormányok várhatóan felügyelőbizottságok révén ellenőrizhetik majd az ICANN működését a legfontosabb területeken, mint például a regisztrációk adatainak kezelése és a hálózat biztonsága.
A világ országait régóta zavarja az ICANN és az Egyesült Államok kormánya között fennálló túl szoros kapcsolat, amely szerintük akadályozza az internet nemzetközivé tételét és túl nagy hatalmat ad az USA kezébe. Júliusban az Európai Tanács felszólította az Egyesült Államokat, hogy tegye hozzáférhetővé az ICANN-t az egész világ számára, és kijelentette, hogy egy ilyen megegyezés - amelyet várhatóan csütörtökön tesznek majd hivatalossá - ennek alapvető feltétele. Viviane Reding, az EU információs társadalom- és médiaügyi biztosa még májusban jelezte , hogy egy teljes mértékben privatizált, államoktól függetlenül, demokratikusan, átláthatóan és számon kérhetően működő szervezetet tartana ideálisnak, melynek felügyeletét a "G12 internetirányítás" nevű bizottság végezné, amelybe a világ országai kontinensenként delegálhatnának tagokat.
A BBC szerint azonban valószínűtlen, hogy az új megállapodás teljesen elvágná az ICANN és az amerikai kormány között fennálló kötelékeket. Rod Beckstrom, a szervezet igazgatója a héten egy, az amerikai kongresszusnak küldött levelében azt írta, hogy a szervezet hosszú távon fenn kívánja tartani formális kapcsolatát a kormánnyal.