További Net cikkek
Köszönet Pillének
A vakok bizonyos módosításokkal ugyanúgy tudják használni a számítógépeket, mint a látók. A technológia fejlődése azonban újabb és újabb követelmények elé állítja a vakok számára fejlesztő programozókat. Lemaradtunk megint.
A székház kellemes hely, picit óvodaszaga van, valahol zongoráznak. A ruhatáros bácsi mutatja, hogy hol a számítógépes labor, aztán rám üvölt, hogy ne a kezét nézzem, hanem az irányt, amelyet mutat. Lélekben elszaladok.
A baljósan tekeredő lépcsőházban már hallom a gépek hadarását. Itt vagyunk.
Hogyan mégis?
A beszélő doboz |
A vakoknak nincs szükségük monitorra. A monitort helyettesítésére két módszer létezik: a braille kijelző, vagy a képernyőolvasó. Az előbbi (a hardveres megoldás) itthon nem fordul elő - a braille kijelző méregdrága dolog. A képernyőolvasó szoftver szintén méregdrága dolog (Bill Gatesnek is meg kell élnie valamiből), de a BSA-nál még nem alapítottak külön szakosztályt a vakok üldözésére.
A képernyőolvasó nevéből következően felolvassa a monitoron megjelenő szöveget (konkrét monitor nélkül is). A dolog kezelése a DOS-ig pofonegyszerű - a vakok magabiztosan használják a látvány nélkül meglehetősen homogén hagyományos billentyűzetet, az olvasó pedig felolvas minden leütést. Internetezéshez az oldszkul Lynx böngészőt használják, amely a Unixból hozta magával a szöveges üzemmódot és az ebből fakadó gyorsaságot.
Az ablak-probléma
A dolog a grafikus felületekkel válik igazán bonyolulttá. A Windows megértéséhez és használatához egy vak embernek rengeteg elvont ideát (mondjuk munkaterület) és összefüggést (több ablak és menük) kell fejben tartaniuk. Ennek megtapasztalásához nem is szükséges lekapcsolni a monitort, tessék megpróbálni kizárólag billentyű kombinációkkal navigálni a programok között.
Jani internetezik |
A vakok között igen ritka a kőgazdag. Számítógépet egyre többen használnak, az internetet viszont a hazánkban közismerten világszínvonalú költségek miatt kevésbé használják. A technológia ha folyamatos késében is, de tud alkalmazkodni a speciális igényekhez. Egy vak is tud e-mailezni, szöveget szerkeszteni, zenét szerezni és keverni. Mit még?
Programlátás
Bemutatnak Attilának, aki a vakok számára szervezett számítógépes tanfolyamokat vezeti. Megmutatják a tantermet, amelyben három gép van és töksötét. Kicsit beparázok.
Attila huszonkét éves és velem ellentétben tökéletesen nyugodt. Kisiskolás kora óta számítógépekkel foglalkozik. A Vakok Szövetségében windowst oktat, otthon Linuxot használ. A Neumann János Számítástechnikai Szakközépiskolában végzett, Javában és Perlben tanul programozni, gépeket szerel.
Közösen konstatáljuk, hogy nem a vakok sajnáltatására megy ki a játék. Mindössze arról van szó, hogy a viszonylagos szakemberhiány ellenére itthon senki sem kíván egy vak programozót foglalkoztatni. Szelíd hangon megfogalmazott kőkemény frusztrációról van itten szó, kedves magyarok. Haladjunk.
|