További Net cikkek
Kérdések |
A rövid kérdéssorban hat kérdés szerepel. Ezek: név, nem, életkor, háztartási státusz, latin amerikai gyökerek, rassz. A hosszú kérdéssorban négy nagy csoportba osztották az ötvenhárom kérdést: a népesség szociális jellemzői (családi státusz, születési hely, képzettség, beszélt nyelvek), a népesség gazdasági jellemzői (munkahelyi helyzet, a munkahely távolsága a lakhelytől, a betöltött pozíció, fizetés), a háztartás fizikai jellemzői (szobák száma, építés ideje, fűtés módja, telefon, kocsi, kertitörpe), a háztartás pénzügyi jellemzői (a ház értéke, vagy bérleti díja, a fenttartás költségei) |
A hivatal reményei szerint a száztizenöt millió amerikai háztartásból hétmillió fog élni az internetes válaszadás lehetőségével, bár egyelőre nem tudni vajon ez összességében több választ eredményez-e. A válaszadók száma folyamatosan csökkent az utóbbi három népszámláláskor. 1970-ben a kiküldött kérdőívek 78 százaléka érkezett vissza, míg ez az arány 1980-ban 70 százalékra, 1990-ben 65 százalékra csökkent. A várakozások szerint a 2000-es népszámlálás 61 százalékos válaszadási arányt hoz majd.
Nép és technológia |
A Népszámlálási Hivatalban nagy hagyománya van a legfejlettebb technológiák felhasználásának, ami egy ilyen monstre felméréskor feldolgozandó adattömeget tekintve nem meglepő. Az 1890-es népszámláláskor például a Hollerith Electric Tabulating System lyukkártyás adatfeldolgozó rendszerét alkalmazták - ez volt az első ilyen jellegű elektronikus alkalmazás. A korábbi népszámlálás adatainak feldolgozása hét évbe került, Hollerith rendszerével azonban hat hét alatt kiértékelték az eredményeket. A Hermann Hollerith által 1896-ban alapított céget ma IBM-ként ismerjük. 1951-ben az első számítógépet, a szobányi Univac 1-et kifejezetten a Népszámlálási Hivatal igényeinek megfelelően tervezték. A hivatal a kilencvenes évek eleje óta felhasználta az internetet az adatok továbbítására. |
Az világhálón elérhető kérdőív az eredeti kérdőív rövid verziója: hét kérdést tartalmaz, az ötvenhárom kérdéses adatlappal szemben, amelyet 19 millió háztartásba küldenek szét. A Népszámlálási Hivatal által kiküldött kérdőíveket speciális azonosítószámmal látták el, amely jelszóként használható a hivatal honlapján található internetes kérdőívéhez.
Magyarországon 2001-ben esedékes a következő népszámlálás. A Heves és Hajdú-Bihar megye ötvenezer lakosára kiterjedő 1999 szeptemberében tartott népszámlálási főpróba sikerrel zárult.