A YouTube vicces videóival simán meg lehetne tölteni egy tévécsatornát, de az online videózás egyelőre messze nem olyan jó élmény, mint a hagyományos tévézés. Épeszű emberek ugyanis nem görnyednek esténként a számítógépük monitora előtt, hogy a billentyű és az egér kitartó böködésével maguk gondoskodjanak a szórakoztatásukról, hanem végignyúlnak a kanapén és legfeljebb távirányítót böködnek.
A Skype mögött álló páros is felismerte ezt a problémát, ezért a Joost kifejlesztésekor elsősorban a felhasználói élményre koncentráltak. A Joost az online fájlcserélő technológiát ötvözi a tévénézés élményével, ami nagyjából annyit jelent, hogy a rendszerrel hatékonyan lehet teljes képernyős, jó minőségű tévéműsorokat szállítani az interneten. A felhasználóknak pedig nem böngészniük kell, hanem ugyanúgy csatornák közt szörfölhetnek, mint amikor tévéznek, írta az LA Times.
Minőségi tartalom
Használatához először le kell tölteni egy ingyenes kliensszoftvert a cég weboldaláról. A tévéadások titkosított adatcsomagokban érkeznek, amit a szoftver dekódol, így a felhasználók csak megnézni tudják a videókat, letölteni és tárolni nem. A Joost persze nem felhasználók által beküldött, kétes szerzői jogi hátterű és általában elég rossz minőségű videókat közvetít majd, hanem nagy és neves tartalomgyártó cégek produkcióit. A cég már megállapodást kötött a Big Brother műsorokat gyártó Endemollal és a Warner Music Group zenekiadóval, és további cégekkel is tárgyalnak. A tévéműsorok ugyanúgy ingyenesek lesznek, mint a sugárzott tévéműsorok, ami természetesen azt is jelenti, hogy reklámok lesznek a műsorok közti szünetben.
Kereső és csevegőszolgáltatás is van a Joost rendszerében, amelynek a Venice Project néven futó béta változatát a Webisztán is tesztelte. Eszerint a kezelőfelület barátságos, könnyen lehet kiválogatni a videókat, logikus az ikonok elrendezése. A videók keresőszavak alapján is összeválogathatók, és vízjelszerű, átlátszó hátterű programokat - widgeteket vagy gadgeteket - lehet pakolni a videolejátszó felületére. Ezek közt van rss olvasó, és egy chatprogam, amellyel az adott műsorok nézői beszélhetnek egymással.
A Joost hibrid technológiára épül, írja a Times, a tartalmakat ugyanis egy központi adatbázisban tárolják, de az egyéni számítógépekből felépülő peer-to-peer (p2p) hálózat erejét is kihasználják az adatcsomagok mozgatásakor.