![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)
További Net cikkek
Aki megszokta a szélessáv áldásait, és havi átalánydíj fejében rutinszerűen töltögeti gépére a napi betevő gigabájtot, nyilván apró örömsikolyokat hallatott, amikor a hazai telefoncégek nagy elánnal hirdetni kezdték a "mobil szélessáv" előnyeit. Gprs eddig is volt ugyan, de a gprs a maga nyomorúságos, 30-70 kilobites másodpercenkénti sebességével az analóg modemet idézi, ráadásul méregdrágán. A három hazai mobilszolgáltató közül kettő, a Pannon GSM és a T-Mobile viszont a milliárdos költségekre fittyet hányva elkezdte kiépíteni az edge-et, ami a gprs-en alapul, de annál háromszor gyorsabb adatátvitelt ígér. Elméletben. Akár.
A vas: "Kártyatelefon"
![# #](http://index.hu/cikkepek/0504/tech//pannoncard_ok.jpg)
Csodakártya Sztálin mutatóujjával
Mi van a pakkban?
A telepítés meglehetősen egyszerű, bár a Pannon saját gyártmányú MobiCard szoftvere ronda, és az alapfunkció mellett leginkább reklámcélokat szolgál - az apró kezelőfelületen összesen háromszor jelenik meg a cég logója, és az alkalmazás minden egyes indításkor egy szürke öltönyös brókerutánzat fényképének megjelenítésével sokkol. A kártyák azonosak: szép alumínium tartóba tette őket a gyártó; ha viszont a kiegészítő antennát is csatlakoztatjuk, a szerkezet Sztálin mutatóujjaként mered ki a laptopból, arra intvén környezetünket, hogy a wifihez még kicsik vagyunk, az edge-hez viszont már gazdagok.
Ha már kúr, legyen kövér
![# #](http://index.hu/cikkepek/0504/tech//pannon_mobi.jpg)
Pannon, Pannon, PANNON
Bepróbálkoztunk hát egy Adrianánál jóval izmosabb, bár névtelen sztárnál is, de az igazi sávszél csak nem akart megmutatkozni. Ugyanazon fájlok letöltésekor a T-Mobile-lal hasonlóképpen jártunk: 80-90 kilobitnél néha kicsit kevesebbet tapasztaltunk, többet viszont soha. Mivel hivatalosan a Pannon 220, a T-Mobile 118 kbit/s-os csúcssebességet ígér az előfizetőknek, először arra gyanakodtunk, hogy ez nem is edge, és egy lefedetlen folt közepén ülünk, ahol csak a csigalassú gprs elérhető (a Pannon Budapesten 97 százalékos, a T-Mobile ugyancsak Budapesten 90 százalék fölötti lefedettséget ígér, a vidék viszont egyelőre teljes egészében érintetlen, és meghódításra vár).
Az, hogy a főváros adott pontján van-e edge-esített gprs-cella, a T-Mobile webszájtján fellelhető térképből viszonylag jól kideríthető. A Pannon viszont hallgatag; igaz, az ügyfélszolgálat segítőkész embere hajlandó volt kikeresni teszthelyszíneinket a titkos céges térképen. Megtudtuk, hogy a kérdéses területek mindegyikét mindkét szolgáltató edge-esítette már, nem az történt tehát, hogy gprs volt, amit mi edge-nek hittünk.
Túlzás, hogy széles
Az edge-et "mobil szélessáv"-ként emlegetni viszont egyértelmű túlzás. A nemzetközi telekommunikációs szövetség, (International Telecommunications Union , ITU) szabványokkal foglalkozó osztálya szerint a szélessáv (broadband) 1,5-2 megabit másodpercenkénti sebességet jelent. És bár igaz, hogy a gyakorlatban 256 kilobittől mindenki szélessávot emleget, ettől nemcsak a tesztjeink során tapasztalt 80-90 kilobit maradt el alaposan, de a cégek által vállalt maximális sebesség is. Arról már nem is beszélve, hogy ott a wifi, ami igazán mobil, igazán széles; igaz, egyelőre ritka, mint a fehér holló.
Livin' on the edzs
![# #](http://index.hu/cikkepek/0504/tech//tmob_iface.jpg)
T-Mobile: Csavarkulcs és varázspálca
A T-Mobile legnagyobb csomagja, a GPRS Net 300 havi 6000 forintért 300 megabájt letöltését teszi lehetővé napszaktól függetlenül, a feltöltőkártyás ügyfeleknek viszont kitalált egy történelmi jelentőségű új mértékegységet, a forint/10 kilobájt/5 percet. "A számlázás alapja az 5 perc alatt forgalmazott adatmennyiség, amelynek egysége 10 kbyte", áll a T-Mobile szájtján, amivel a cég azt üzeni, hogy ötpercenként mér egy jót, és ha a felhasználó épp 102 kilobájtnál tart, azt fölkerekíti 110-re. Nem nagy ügy, csak bosszantó.
Tetűnek gyors, villámnak tetű
Azt a Pannon és a T-Mobile is elismeri, hogy a mobil sávszélesség függ az adott cellán lógó felhasználók számától, így egyértelmű, hogy ha nagyon sokan kommunikálnak egy körzetben, az adatátvitel jelentősen lelassulhat. A szemérmes szolgáltatók persze biztosra mennek: nem a kábelhez és az adsl-hez, hanem a köztudomásúan lassúcska gprs-hez hasonlítják az edge-et: "Háromszor olyan gyors lehet, mint a GPRS" - írja a T-Mobile, a "gyakorlatban akár a 220 kb/s-os sebességet is elérheti" - fogalmaz a Pannon.
A Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőségen úgy tájékoztatták az Indexet, hogy nem tudnak olyan bejelentésről, ami a mobil szélessávval kapcsolatban érkezett volna. A Gazdasági Versenyhivatal infokommunikációs irodájának vezetője, Gönczöl Tünde pedig elmondta: szerinte - bár a köztudatban valóban 256 kbit/s-ot értenek szélessáv alatt - a szolgáltatók az edge-dzsel olyan fogyasztókat céloznak meg, akik az átlagosnál tájékozottabbak, így tisztában vannak azzal, hogy a mobil szélessáv képességei nem közelítik meg azt a teljesítményt, amire az adsl vagy a kábel képes.
![](https://indexadhu.hit.gemius.pl/redot.gif?id=nSCbubuYpDWJZLZs0TssLrbt33Lk5kbipuiZrkg89G3.g7/stparam=skrjjshgja/fastid=eeorncrnbsilkneetelidigetojp/nc=0)