További Net cikkek
|
Az Elendert szidalmazó üzenet után közel 2000 elenderes ügyfél dialup felhasználó nevét és jelszavát tették közzé. Az első tesztek szerint ezek az adatok valódiak, nem légből kapottak, információink szerint azonban nem NT-re, hanem Solaris operációs rendszert használó SUN gépre jutottak fel a behatolók. A www.elender.hu szombat hajnalban 2:30 körül kezdett el újra üzemelni, az érintett felhasználók hozzáférését azonban letiltották.
A cégnél szombaton megerősített ügyfélszolgálat fogadja a felhasználók hívásait, telefonon azonban nem intézik el a jelszóváltoztatást, csak személyesen. Az érintett felhasználókat a nap folyamán táviratban értesítik.
- Egy kiegészítő, kényelmi szolgáltatásokat nyújtó szervert ért a hackertámadás, s így mintegy 1900 ügyfelünknek a jelszavához jutottak hozzá. Az Elender ügyfeleinek 5-6%-át érinti az eset. Szombat reggel természetesen ezeket a jelszavakat megváltoztattuk. A betörő nem tett tönkre semmit, nem törölt, így direkt anyagi kárt nem okozott, csak nagy kellemetlenséget - mondta el az Index kérdésére Kóka János, az Elender épp külföldön tartozkódó vezérigazgatója. Azon ügyfelek jelszavai kerültek nyilvánosságra, akik a dialup elérés mellett honlapot is helyeztek el a szerveren. A jelszóváltoztatás ugyan átmeneti kényelmetlenséget okoz, azok számára, akik nem tudják így leveleiket elérni, de mégis ez a biztonságosabb megoldás - hiszen így mások sem tudnak beletúrni a postaládájukba.
A cég ügyfeleinek nem számlázza azt az időt, amikor az internetről bárki hozzáférhetett a jelszavakhoz, és mások hozzáférésével internetezhetett. Kóka János szerint várhatóan feljelentést tesznek a rendőrségen ismeretlen tettes ellen. Hogy esetleg belső ember, vagy a cég korábbi dolgozója követte volna el a betörést, ezzel kapcsolatban nem foglalt állást, úgy vélekedett, ez sem zárható ki. De a kérdés eldöntése már a nyomozók dolga.
Ilyen esetben mindig az illetékes kerületi rendőrkapitányságon lehet feljelentést tenni, indokolt esetben a nyomozás átkerül a Budapesti Rendőrfőkapitányságra, ahol a gazdaságvédelmi osztály foglalkozik a hackerek cselekedeteivel. A számítógépes bűnözésre nem létezik külön alosztály, gazdaságvédelmi nyomozók szakértőkkel együtt vizsgálódnak ilyen esetekben.
Az Elender a rendszer helyreállításával szombaton igyekezett mindent megtenni, hogy eltunjenek a netről a feltört oldalról készült tükrözések - ezeken ugyanis ott szerepelnek a felhasználók azonosítói és jelszavai. A felhasználók személyiségi jogainak védelme érdekében természetesen hiányoznak ezek az adatok az Index szerverén látható oldalról, azonban több freeweb-szerveren is meg lehetett nézni napközben a teljes listát.
Az Elender Rt. szombat kora délután felkérte az SWI-t, hogy az említett honlap hozzáférését tiltsák le, a lap ezután le is került az ingyenes webszerverről. Agárdi Gábor elmondta: ha cégüket megkeresi a rendőrség, természetesen készek arra, hogy feltárják, melyik előfizetőjük helyezte el az Elender ügyfeleinek nevét az SWI által üzemeltetett honlapon.
Az Extra szerverén ellenben már szombaton 17 órakor nem lehetett elérni a jelszólistát, a felhasználók és az Elender érdekeit szem előtt tartva letiltották az elérést - tudtuk meg Nemes Dánieltol, az Extrát muködtető telnet Magyarország igazgatójától. Az Elender kérte, hogy adják ki az oldalt elhelyező felhasználó adatait is, ám ennek a kérésnek már nem tettek eleget.