További Net cikkek
Rheingold mindig izgalmas jövőképekkel rukkol elő, Kevin Kelly a Wired egykori főszerkesztője szerint permanensen tíz évvel előzi meg a korát. 1985-ben írta meg a pc-forradalom krónikáját (Tools for Thought), majd a kilencvenes évek elején a szerveződő hálózatokat, hálózati közösségeket, valamint a virtuális valóságot tanulmányozta (Virtual Reality, The Virtual Community).
Howard Rheingold |
Régi és új technológiák
Legutóbbi, a Business Weeknek augusztus elején adott interjújában, az okos mobilosok tömegein túli horizontra tekint. Egymástól látszólag távoli fejlesztések - weblogok, szabad forráskódú szoftverek, Google - közötti összefüggéseket vizsgálja. Továbbá azt is, hogy a vezető pozíciójú nagyvállalatok miként csapnak le a születőben lévő innovációkra, például a fájl-megosztásra (filesharing). Úgy véli, a történelem során soha nem tapasztalt mértékben óvják az elaggott technológián alapuló üzleti modelleket, az új (digitális) technológiák alkotó destrukciója, az általuk okozott krízis ellenében. Manipulálják a politikai folyamatokat, irdatlan pénzeket fektetnek a lobbizásba, a média kézbentartására. Ugyan sikeresek ideig-óráig, hosszútávon viszont szélmalomharcot vívnak.
Rheingold olyan MP3 blogokra hívja fel a figyelmet, melyekben egy-egy zenekar tagjai maguk javasolják műveik kalózmásolatát, amiből aztán pénzt (meghívásokat, közönséget, stb.) csinálnak.
Online szerveződő jövőgazdaság
Mi felé haladunk? - teszi fel a kérdést. Egyfajta kollektív cselekvés irányába; a résztvevők nem tudatosan kooperálnak egymással. Például a Google esetében: a felhasználók jóvoltából a kereső újabb és újabb linkekkel egészül ki. Nem a Google-hoz akarnak hozzátenni, hanem a köz hasznára.
A Wikipedia online enciklopédia önkéntesek munkája - ötven nyelven és ingyen írt ötszázezer cikk, szemben az Encyclopedia Britannica dollármilliós költségvetésű ötvenezrével.
A szabad forráskódú szoftverek szintén ebbe a "rendszerbe" tartoznak. Még ha nem is tesz semmit az adott felhasználó, akkor is bővíti a kört. Alkalmasint pedig jelent egy bugot, s máris aktív résztvevő lesz. Rheingold a Yale-en jogot tanító Yochai Benkler nyitott spektrum kategóriájával él: a hagyományos felfogás szerint a gazdaságot, a termelést a piac és a cégek szervezik. A nyitott forrással viszont egy harmadik, a p2p (peer-to-peer) gyártást példázó szereplő lép színre.
Gyerekcipőben járó feltalálók
Mindez a sok aprónak tűnő aktivitás együtt nemcsak az üzletelés módjait, hanem magát a gazdaságot is átalakítja. Új rendszer körvonalazódik. Még nem tudni pontosan, hogy mi, hiszen az elején járunk csak. A változásra mindig legfogékonyabb, a legmeghökkentőbb ötletekkel jelentkező tizenöt éves feltalálókkal, az Amazonnál is hatékonyabb termékajánlókkal, soha nem látott méretű online enciklopédiákkal.