A Google jó néhány alkalmazásában megvan már ez a funkció, például a Docsban vagy a Readerben. Az ilyen offline módok általában úgy működnek, hogy a Google szerverén tárolt adatokat a rendszer letükrözi a felhasználó gépére is, így amikor éppen nincs aktív internetkapcsolat, a saját gépről tudja beolvasni azokat. Ha olyasmit csinálna a felhasználó offline módban, amihez mindenképpen kell kapcsolat (például elküldeni egy levelet), azt várólistára teszi, és amikor felcsatlakozunk a hálózatra, azonnal elvégzi. Az offline mód tehát messze nem tökéletes, de egy levelezőprogramnál arra például jó, hogy elolvassuk a már letöltött leveleinket, és előre megírjuk a válaszokat, amiket majd akkor küldünk el, ha újra online-ok leszünk.
A Gmailnél ezt nem lehetett ilyen egyszerűen megtenni – magyarázta a bő másfél éves késést a Pc World kérdésére Rajen Sheth, a Google App program vezetője. A Gmail egyik nagy vonzereje a korlátlan tárhely, ami a gyakorlatban több gigabájtot jelent, hiszen a felhasználók egyszerűen leszoknak arról, hogy töröljék a régi, már érdektelen leveleiket. Az offline Gmail ezért nem a teljes postafiókot másolja le a helyi gépre, hanem egy bonyolult algoritmus segítségével megpróbálja kitalálni, melyik levelek lehetnek olyan fontosak, hogy a felhasználó újra megnézze őket. Az algoritmus pontos működése nem publikus, de Mr. Sheth szerint már nagyon régóta és nagyon alaposan tesztelik házon belül a Google-nél. Ennek ellenére egyelőre nem kapcsolják be a funkciót az összes felhasználónál, csak a Google Labs projekt keretein belül. Aki szeretne segíteni a tesztelésben, külön, kézzel kell bekapcsolnia az offline módot a levelezőben, amikor a hét vége felé az éles rendszerbe is bekerül a funkció.
Egy kis trükközéssel eddig is meg lehetett oldani a Gmail offline használatát, a rendszert ugyanis rá lehetett kötni az IMAP vagy POP protokollon keresztül külső levelezőprogramokra, amely ismerik az offline funkciót (a Microsoft Outlook Expresse például ilyen). Mostantól már nem szorulunk külső programra ehhez.