További Net cikkek
Kevin Mitnick, a leghíresebb hacker szabadulása után |
A fenti distinkciót találjuk az angolszász számítógépes zsargon évente többször frissülő gyűjteményében, a Jargon File-ban is, és Bruce Sterling is hasonlóképpen definiálja a hackerek és crackerek viszonyát az amerikai számítógépes underground történetét vázoló ingyenesen letölthető könyvében, a Hacker Crackdownban. Sterling műve a telefonrendszereket feltörő ,,phreakerek" történetével kezdi a könyvet.
Hacker-történeti alapmű |
A hackerek és crackerek közti különbségtétel azért sem egyértelmű, mert a legtöbb hacker elkövetett néhány csínytevést karrierje kezdetén, vagyis crackerként indult, és csak később lett belőle ,,valódi hacker". A szakzsargon a rendszer jobbá tétele érdekében betörő és az anyagi haszon vagy rombolás céljából betörő kalózok között a Csillagok háborújából kölcsönzött kifejezéssel tesz különbséget, vagyis vannak a hackerek, akik jók, és a dark side hackerek, akiket megkörnyékezett a Sötét Oldal, ők gonoszak. Mivel a cracker kifejezés egyértelműen rosszindulatú behatolót jelent, sok cracker magát hackernek nevezi, ami további zavarhoz vezet.
Az első pillantásra olyan egyszerűnek tűnő kérdésre tehát nem is olyan könnyű választ adni. Egy névtelenségbe burkolózó betörőtől pedig viszonylag nehéz megtudakolni, hogy ő crackernek vagy hackernek nevezné magát. A problémára kínálkozó megoldások közül talán az a legelegánsabb, amely mindkét félnek igazat ad: nevezzük a ,,valódi hackereket" hackereknek, a crackereket pedig rosszindulatú hackereknek.
|
cracker = szoftver kalóz, aki programokról (GAMES, UTILS, ISO, CONSOLE, you get it) szedi le a védelmet, vagyis alakitja olyan állapotura, hogy terjeszthető legyen. a hacker ezzel szemben olyan guru, aki hálozati rendszereket tör fel, találja meg a bejutást, meg egyaltalán hálozatokkal foglalkozik, legyen az akármilyen, exploitokkal, kernel szintű gebaszokkal. ("-behackol- valahova" kifejezés ugye) és kész, itt van vége a mesének. az, hogy valaki elkezd hoborogni, hogy ő "intellektualis hacker" és az elenderes, meg a sötet oldal szolgája, az közöttük felfogásbeli különbség. van olyan kung-fu mester, aki rosszaságra használja a tudását (ELENDER HACKER) es van olyan is (LME), aki jora.
-- |