További Net cikkek
A jövő egészen másmilyen lett
Alvin Toffler |
Posztindusztriális demokrácia
Toffler elkerülte a csapdákat: nem bocsátkozott konkrét jóslatokba, hanem tendenciákat, irányokat jelölt ki, és egy mindent átalakító, globális méretű váltást jósolt könyvében. Mindezt élvezetes, rendkívül szórakoztató, tudományoskodástól, posztmodern okoskodásoktól mentes stílusban. A múltból kiindulva, felvillantva a régi civilizációk képeit, logikusan "építi fel" a jövő társadalmát, s annak bonyolult - információalapú - kapcsolatrendszerét, az "új szintézist", a "XXI. század demokráciáját". A tudományos-technikai forradalom szülte "technotronikus", "posztindusztriális", "szuperindusztriális" társadalmat.
"Ez az új civilizáció olyan mélységesen forradalmi, hogy valamennyi régi beidegződésünket megkérdőjelezi" - írja. A jelen, 2002: valamennyien Toffler "harmadik hullámának" megvalósulását éljük át, az 1982 óta eltelt évek őt igazolták.
Toffler sohasem tetszelegett prófétapózban. "Amikor azt mondom, hogy valami meg fog történni, feltételezem, hogy az olvasó ebbe beleérti a megfelelő bizonytalansági tényezőt" - fejti ki az előszóban.
Szubjektív valóság
Harmadik hullám |
Mit is hoz el a jövő? És mit értünk hullámokon?
A könyv központi metaforája a "változás egymással ütköző hullámainak képe." Az emberiség történetében eddig két, a korábbi valóságot alapjaiban megrázó, átalakító hullámról beszélhetünk: a gyűjtögető életformát felszámoló mezőgazdaság, illetve a mezőgazdaságot váltó ipar térnyeréséről. Az ipar által megszemélyesített "második hullámot" váltja az információ jelképezte, nyíltabb társadalmakat "ígérő" harmadik, mely ékes bizonyosságát adja, hogy "az emberiség története, nemhogy a végét járná, hanem inkább még csak most kezdődött el igazán."
Másféle szerelem
Egy teljesen új civilizáció: új családmodellel, megváltozott munkamódszerekkel, új életmóddal, másféle szerelemmel, új gazdasággal (!) és politikai-társadalmi konfliktusokkal, másféle gondolkodásmóddal. A harmadik hullám múlt időbe teszi az ipari társadalmak szabályrendszerét ("mintáit"): standardizációt, specializációt, szinkronizációt, koncentrációt, maximalizációt és centralizációt. Felszámolja a mezőgazdaság térvesztésével beállt termelés és fogyasztás közötti elidegenedést, ellentétet.
A hagyományos nemzetállamoknak szintén véget vet: Toffler - McLuhanre emlékeztetve - "globális vállalatról", "planetáris tudatról" és transznacionális szervezetekről ("t-háló") elmélkedik. És így tovább_ Azaz, a mát, 2002-t és a közeljövőt vázolta fel_ Vagy, mint ahogy Z. Karvalics László írja a bevezetőben: "az információs korszak kutatói mindnyájan Toffler trilógiájának köpönyegéből bújtak elő."