A digitális forgalmazás bővülése továbbra sem kompenzálja a fizikai adathordozók forgalmának visszaesését: az előzetes adatok szerint a kiadók bevétele 2008-ban 7 százalékkal csökkent. Az iparág szerint mindezért a változatlanul népszerű kalózkodás felelős. „Értéket teremteni egy olyan környezetben, amelyben a zeneletöltések 95 százaléka illegális és ingyenes, még mindig a legnagyobb kihívás a zenei vállalatok számára” – áll a kiadókat tömörítő szervezet közleményében.
A kalózkodás mértékét csak becsülni tudják. Az IFPI 16 országból gyűjtött adatok alapján úgy számol, hogy 2008-ban a világon nagyjából 40 milliárd számot töltöttek le illegálisan. Egy másik – szintén az éves jelentésben idézett – felmérés szerint az európai internetezők 16 százaléka rendszeresen oszt meg és tölt le zenét fájlcserélő programokkal.
Az interneten jellemzően nem teljes lemezeket, hanem számokat vásárolnak. Tavaly ezekből világszerte 1,4 milliárd darab fogyott, 24 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A legnépszerűbb egyedi zeneszám 2008-ban Lil Wayne Lollipopja volt, amelyet 9,1 millió alkalommal töltöttek le. A jelentésből kiderül az is, hogy tavaly az egy évvel korábbi 15 százalékról 20 százalékra nőtt a digitális forgalmazás részesedése a zeneeladásokból, ez az arány jóval magasabb, mint például a napilapok (4%), a magazinok (1%) vagy a filmek (4%) esetében.
Az IFPI a kalózkodás ellen ma már nem az egyedi megosztók elleni perekkel, hanem az internetszolgáltatókkal együttműködve lép fel. A szervezet szerint az egyre több országban mérlegelt, három csapás névre keresztelt módszer – amelynek lényege, hogy néhány hatástalan figyelmeztetés után az szolgáltató egyszerűen felmondja a jogsértő ügyfél internet-előfizetését – hatásos eszköz lesz.
Magyarországon a Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége (Mahasz) készíti el a digitális eladásokat összesítő statisztikákat, de a 2008-as jelentés még nem érhető el.