További Net cikkek
Közvetlen internetes demokrácia négy év múlva?
Horváth László, Active Media: "Négy év múlva az interneten szavazhatnak az amerikai állampolgárok" |
Mint mondta, léteznek már olyan interaktív szoftverek, melyek segítségével a választók eldönthetik, melyik párt jelöltje képviseli az ő véleményüket. A program kérdéseket tesz fel a felhasználóknak, a politikusok programja alapján pedig eldönti, melyik jelölt céljai egyeznek jobban a felhasználó nézeteivel.
A távközlési cégek ostoba, öreg behemótok
A Matáv magas telefontarifáit illető kérdésre Horváth azt válaszolta, már léteznek interneten keresztül ingyenes telefonszolgáltatást nyújtó cégek. "az ostoba, öreg behemótok" azonban be akarják tiltani az interneten keresztüli telefonálást. Hogy miért? "Csak azt tudom elképzelni, hogy hitbizományi okból." - mondta.
Mint az Indexnek elmondta, az ingyenes internethozzáférést és az ingyenes telefonálást alapjoggá kéne tenni. Az ingyenes telefonszolgáltatást azonban hiába várjuk a telefoncégektől: az Egyesült Államokban az internetszolgáltatók adnak előfizetőiknek ingyenes telefonhasználatot.
A portálok természetrajza
Simó György. Matávnet: "A portálok a városokhoz hasonlóan mesterséges terek" |
Bár egyesek szerint a magyar portálok nem valódi portálok, mivel amerikai testvéreiknél jóval kevesebb szolgáltatást nyújtanak, Uj Péter szerint a definíció ennél sokkal egyszerűbb: portál az, amit sokan néznek.
A portálok többnyire öt fő szolgáltatást nyújtanak látogatóiknak: navigációt, ide tartoznak a keresők és a tematikus linkgyűjtemények, hírszolgáltatásokat, kommunikációs szolgáltatásokat, vagyis e-mailt és fórumokat, szórakozást és kereskedelmet. A magyar portáloknak, így az Indexnek és az Origónak ugyanakkor érdekes sajátossága, hogy nem szolgáltatásokból fejlődött ki, hanem erős saját tartalmat kínál.
Uj Péter, Index: "Portál az, amit sokan néznek" |
A magyar portálok mások
A magyar portálok sajátos szerkezete Uj Péter szerint számos okra vezethető vissza. Így a magyar médiapiac sajátosságaira, hiszen itthon nem egy bulvárlap a legnagyobb példányszámú napilap, hanem más országokkal ellentétben egy politikai napilap, a Népszabadság.
Az Index, illetve elődje, az Internetto megteremtői pedig nem portált, hanem újságot akartak csinálni, ennek köszönhető a saját tartalmat kínáló lap.
A portálok mint városok
Simó György szintén a portál fogalmát próbálta definiálni, egy szociológiából kölcsönzött metaforával, városokhoz hasonlította a portálokat. A városokhoz hasonlóan a portálok is azért vonzóak látogatóik számára, mert itt koncentrálódnak a szolgáltatások és a közönség.
A portálok a valódi városokhoz hasonlóan kínálnak bevásárlóközpontokat, találkozási és információs központokat, sőt munkahelyeket látogatóiknak. Mint mondta, a portálok a városokhoz hasonlóan mesterséges terek, melyeket átrendeznek a finanszírozók érdekei és a látogatók igényei.
Horizontális és vertikális portálok
Vértes János, Prim Online: A vertikális portálra esküszik |
Mint elmondta, lapja vertikális portál, mely egy konkrét téma, a számítástechnika köré épül adatbázisszerűen. Az elérhető információ ezért szinte bármilyen mélységig lekérhető, szemben a lényegesen több témát csak bizonyos mélységig tárgyaló horizontális portálokkal.