A betiltott Falun Kung mozgalom |
Az USA-ban székelő, újságírók védelmére szerveződött bizottság (CPJ) a szigorítások kapcsán úgy véli, Kína szisztematikusan az internet ellenőrzésére tör. A szolgáltatókat egyszerű segédrendőrökké tették. A rendeletek közzétételekor, október elsején a NASDAQ-on jegyzett internetes cégek, például a Sina.com és Sohu.com árfolyamai esni kezdtek.
A kínai szigorítások közel sem váratlanok. Már januárban kiterjesztették az ,,államtitok" fogalmát az interneten közölt bizonyos információkra. Több cég ekkor még csak azzal reagált, hogy ezekhez az előírásokhoz ragaszkodnak régóta. Mások üdvözölték a jogi szabályozás egyértelműségét.
A kínai internet-szolgáltatók mégis óvatosan kénytelenek lavírozni. A politikai csínytevések könnyedén gazdasági kockázattá válhatnak. A kihágásokat súlyos pénzbüntetésekkel, vagy elzárással torolják meg. A kommunista párt és a rendőrség határozza meg, hogy pontosan mi fenyegeti a nemzeti egységet és az állambiztonságot.
Ha a most hozott előírásokat szigorúan betartják, rengeteg chatroomot kell majd bezárni, és sok indulófélben levő internetes vállalkozás tönkre megy. Maguk a kínaiak külföldi szolgáltatókhoz menekülhetnek. Meg lehet kerülni a szolgáltatók által ma használatos tartalomszűrőket is. A Human Rights in China (HRiC) vagy a Falun Kung oldalai után kutatva ,,az oldal nem található" üzenet jelenik meg a képernyőn.